Polskie Radio
Section05

Szwajcaria

Wydłużone lockdowny, godzina policyjna, zawieszone nabożeństwa. Europa przedłuża restrykcje

Mimo kampanii szczepień przeciw COVID-19 wiele krajów Europy przedłuża ograniczenia i nakłada nowe. Na całym kontynencie rośnie obawa przed nowymi, bardziej zakaźnymi wariantami koronawirusa. Lockdown w Niemczech potrwa do 14 lutego; w Holandii wprowadzono godzinę policyjną; w Portugalii w kościołach nie będą odprawiane msze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19 Europa Niemcy Hiszpania Portugalia

Godzina policyjna, zamknięte sklepy, zakaz odwiedzin. Europa przedłuża ograniczenia

Kolejne państwa Europy przedłużają ograniczenia lub wprowadzają nowe, by powstrzymać pandemię koronawirusa. We Francji godzina policyjna będzie obowiązywała od godz. 18.00. Obostrzenia przedłużono m.in. we Włoszech, Holandii i Szwajcarii. Media donoszą, iż kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że kwarantanna w jej kraju może zakończyć się dopiero w kwietniu.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 pandemia epidemia Francja Niemcy Portugalia Włochy Dania Holandia Belgia Wielka Brytania Hiszpania Europa infografika ŚWIAT

PODSUMOWANIE ROKU Terror pomimo pandemii. Zachodnia Europa wciąż na celowniku dżihadystów

Rok 2020 przejdzie do historii Europy Zachodniej jako rok walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo trwającej w państwach Unii Europejskiej epidemii nie był to jednak rok wolny od islamskiego terroru i krwawych zamachów. W chwili oddawania tego tekstu dokładnych statystyk jeszcze nie ma, ale splot ataków we Francji i Austrii wystarczył, by zaproponowano znaczące zmiany w prawodawstwie Francji i zaczęto mówić o potrzebie zmian w unijnym prawie o strefie Schengen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Austria Francja islam terroryzm zamachy w Europie zamachy terrorystyczne we Francji infografika

Muzeum Polskie w Rapperswilu wzbogaciło się o oryginalną rolkę pianolową z nagraniem wykonywanym przez I. Paderewskiego

Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii, wzbogaciło się o kolejny oryginalny zabytek, który powiększył muzealną kolekcję pamiątek po Ignacym Paderewskim - kompozytorze i światowej sławy pianiście, pierwszym premierze Rzeczpospolitej Polskiej po I wojnie światowej. Ta pamiątka to rolka pianolowa Duo Art amerykańskiej firmy Aeolian z 1921 roku z nagraniem słynnej miniatury fortepianowej Paderewskiego - Menuetu G-dur opus 14 numer 1.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rapperswil

Markus Blechner: list prezydenta Izraela to krok do uhonorowania dyplomatów z Grupy Ładosia

List prezydenta Izraela w sprawie polskich dyplomatów ratujących Żydów to dobry krok na drodze do ich uhonorowania - tak mówi Markus Blechner, konsul honorowy RP w Zurychu. Na jego apel w sprawie nadania tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata członkom Grupy Ładosia odpowiedział prezydent Izraela Reuwen Riwlin.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Izrael

Muzeum Polskie w Rapperswilu może przestać istnieć

Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii może przestać istnieć - mówi dyrektorka placówki Anna Buchmann. 23 października minęło 150 lat o powstania Muzeum Narodowego Polskiego, stworzonego z inicjatywy polskich patriotów - Agatona Gillera i hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich. Przez cały ten czas Muzeum mieściło się na zamku w Rapperswilu.
Zobacz więcej na temat:  muzeum historia Polski ŚWIAT KULTURA