Polskie Radio
Section05

Szwecja

Szwedzka zbrojeniówka pracuje na pięć zmian, a na dostawy amunicji czeka się... kilka lat

Należąca do Nammo fabryka pocisków artyleryjskich w szwedzkim mieście Karlskoga działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Podobnie dzieje się w pobliskiej filii Eurenco, gdzie wytwarzane są materiały wybuchowe. Wszystko po to, by sprostać globalnemu głodowi na granaty kalibru 155 mm - informuje serwis defence24.pl, powołując się na szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT broń produkcja Ukraina wojna 2024

Eurowizja 2024 - kto wygra? Pierwsi rywale Polski [ZOBACZ WIDEO]

Brytyjski wokalista Years & Years, duet Ukrainek łączących elektronikę z ludowymi dźwiękami i rapem, a może jeden z mocnych faworytów, trwających jeszcze włoskich preselekcji? Kto wygra Eurowizję 2024? Poniżej pierwsi ogłoszeni faworyci, którzy wystartują w majowym konkursie. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU ABBA Eurowizja Justyna Steczkowska Daria Marx Daria Marcinkowska Nita Luna Izabela Zabielska Krystian Embradora MUZYKA konkurs piosenka Włochy Ukraina Francja Hiszpania Irlandia Wielka Brytania

My rezygnujemy z prac domowych, Szwedzi wracają do zeszytu i ołówka. Rewolucja czy kontrrewolucja w szkole?

W Polsce ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała likwidację prac domowych w szkołach podstawowych. Równocześnie trwają poszukiwania pieniędzy na "tablety dla ucznia", bo jak się okazało, poprzedni rząd, obiecując je, nie zapewnił finansowania tego programu. Tymczasem w Szwecji władze oświatowe wycofują z przedszkoli i młodszych klas podstawowych tablety. Oznacza to, że wracają tam papierowe książki, zeszyty, kredki i ołówki. Czyżby cyfrowa edukacja była błędem i nadchodziła szkolna kontrrewolucja?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła praca domowa Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka szkoła podstawowa Piotr Łodej Trójka

Parlament Węgier nie zagłosował nad rozszerzeniem NATO. Reakcja Waszyngtonu. "Jesteśmy zawiedzeni"

Węgry nadal pozostają krajem, który nie wyraził jeszcze swojej zgody na wejście Szwecji do NATO. Odbyło się tam nadzwyczajne posiedzenie parlamentu, zainicjowane przez posłów opozycji. Rządząca Węgrami koalicja Fidesz-KDNP nie była przeciwna - jej posłowie po prostu nie przyszli na posiedzenie - co oznaczało brak kworum. Zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel stwierdził, że Waszyngton jest zawiedziony tym, że rządząca Węgrami partia zablokowała szansę na głosowanie w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji do Sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Węgry Europa