Polskie Radio
Section05

TYLKO U NAS

Canberra, czyli miejsce spotkań [WIDEO]

W XIX w. Melbourne i Sydney, które były największymi miastami w Australii, zaczeły ze sobą rywalizować o miano stolicy kraju. Żeby nie dopuścić do utraty popularności obu aglomeracji, parlament podjął decyzję o wybudowaniu nowej metropolii od podstaw. Tak powstała Canberra, która swoją działalność zainaugurowała w 1927 roku. "PolskieRadio.pl na końcu świata" zaprasza na wycieczkę po głównej siedzibie Australii.
Zobacz więcej na temat:  wiadomości podróże podróże zagraniczne STYL ŻYCIA Australia Canberra

TYLKO U NAS "Ukraina dołącza do Zachodu. Putin póki rządzi, nie odpuści"

Ukraina zmieniła się niewyobrażalnie, paradoksem jest jednak, że nie dostrzegają tego Ukraińcy. Powodem tego jest brak poprawy ich sytuacji materialnej – o tym w na konferencji  w Warszawie mówił prof. Alex Motyl. Przestrzegał, że Kreml pozostanie egzystencjalnym zagrożeniem dla Ukrainy co najmniej do końca rządów Władimira Putina. Nie wiadomo też, co przyniosą wybory 2019 roku. O kruchości zmian w Armenii i ”politiczeskim uberze” w Rosji opowiadali zaś goście z Uniwersytetu Columbia.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja

Zdzisław Krasnodębski: nie ma już pola do rozmów z KE

W najbliższych dniach Komisja Europejska ma podjąć decyzję ws. wszczęcia postępowania przeciwko Polsce. Chodzi o - zdaniem szefów KE - naruszenie unijnego prawa w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. - Nie ma już pola do rozmów z KE - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Zdzisław Krasnodębski ŚWIAT POLSKA

TYLKO U NAS Nord Stream II uchyli się od śmiertelnego ciosu? Gra na czas

Prezydencja austriacka w UE raczej nie będzie zainteresowana, żeby nabrały tempa prace nad dyrektywą, niosącą poważne komplikacje dla projektu Nord Stream II – mówi portalowi PolskieRadio.pl Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jednocześnie coraz więcej państw w UE popiera nowe prawo.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Unia Europejska gaz gazociąg północny energia Rosja Gazprom Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Nadwiślański wrak, jak złośliwy rak - nie daje się usunąć

W okolicy Mostu Łazienkowskiego od kilkunastu lat przycumowana jest barka, która zimą tego roku uległa zniszczeniu. Kadłub przebiła kra, w wyniku czego jednostka została podtopiona. Pomimo starań urzędników wrak nadal straszy nad Wisłą. Okazuje się, że usunięcie go nie jest proste. Działanie utrudniają przepisy administracyjne i właściciele jednostki, którzy udają, że "The love boat" nie należy do nich.
Zobacz więcej na temat:  Wisła rzeka policja Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi