Polskie Radio
Section05
TYLKO U NAS

PO czuje się zdradzona przez lidera Nowoczesnej?

PO krytykuje porozumienie między PiS a opozycją w sprawie zakończenia trwającego od połowy grudnia kryzysu parlamentarnego. Dla polityków Platformy zaskakująca jest zwłaszcza postawa Nowoczesnej. - Jeśli przez ponad 20 dni mówi się o tym, że budżet został przez Sejm przyjęty w sposób niezgodny z prawem i nagle próbuje się legitymizować go jakimiś poprawkami w Senacie, to jest to dla mnie strategia niezrozumiała - powiedział portalowi PolskieRadio.pl szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann.
Zobacz więcej na temat:  polityka Sejm Nowoczesna Platforma Obywatelska POLSKA

Brexit, Trump, ISIS. 2016 rok na świecie

Zagraniczni korespondenci i dziennikarze Polskiego Radia zgodni: zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, Brexit i konflikt na Bliskim Wschodzie najważniejszymi wydarzeniami mijającego roku. Dla portalu PolskieRadio.pl 2016 rok podsumowali: Wojciech Cegielski, Michał Żakowski i Paweł Lekki.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Donald Trump wybory prezydenckie w USA Państwo Islamskie Syria Wojciech Cegielski Paweł Lekki Michał Żakowski

Media białoruskie bez wsparcia? "To cios w interes Polski"

”Taka decyzja nie jest zgodna z interesami Polski”, „mamy nadzieję, że to nieprawda”, „ta decyzja niszczy zaufanie Białorusinów do Polski”, „media niezależne bronią przed ekspansją rosyjskiego świata”– to komentarze białoruskich środowisk w związku z niepokojącymi informacjami ws. finansowania białoruskich mediów niezależnych. Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska boi się, że stację trzeba będzie zlikwidować - jeśli potwierdzą się informacje o obcięciu budżetu o 2/3. Planów finansowania nie ma ani Biełsat, ani portal Karta 97, ani Radio Racja.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Biełsat media Agnieszka Romaszewska Andrzej Poczobut

Pracownik Czerwonego Krzyża o dramacie Aleppo

Cywile uciekają z syryjskiego miasta Aleppo. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, w ciągu ostatniej doby miasto opuściło 10 tysięcy osób. Powodem są ciężkie bombardowania wschodnich dzielnic. Armia syryjskiego prezydenta odbija te rejony z rąk umiarkowanej opozycji. Szacuje się, że wojsko przejęło już kontrolę nad 90 procentami terenów w których dotąd rządzili rebelianci.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Syria

NASZA RELACJA Mustafa Dżemilew: cena za ustępstwo Rosji może być straszna

Spodziewam się, że Zachód utrzyma sankcje i presje na Rosję – o tym mówił Mustafa Dżemilew, wygnany z Krymu lider Tatarów Krymskich, dysydent z czasów radzieckich, na konferencji w Warszawie. O Krymie opowiadali również Tatarzy Krymscy zajmujący się obroną praw człowieka, prześladowaniami na okupowanym półwyspie.
Zobacz więcej na temat:  Mustafa Dżemilew Krym Tatarzy krymscy Rosja Ukraina Parlament Europejski Abchazja Gruzja Andrzej Grzyb prawa człowieka Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Nasz reportaż Bawer Anodo-Akaa na przekór niepełnosprawności

Bawer Anodo-Akaa ma polsko-nigeryjskie korzenie i urodził się w Krakowie. Jest doktorem teologii, działaczem społecznym i aktywistą. Od pięciu lat dzieli życie z  ukochaną żoną Grażyną. Ktoś powie: "i co w tym niezwykłego”. Niezwykłe jest to, że pomimo swej niepełnosprawności - ma czterokończynowe porażenie mózgowe - potrafi czerpać z życia garściami, spełnia się w życiu zawodowym i prywatnym, osiąga wyznaczone cele, a przy tym wszystkim, nie zapomina o pomocy innym. Bawer za swoją działalność społeczną, ale też za życiowy optymizm, został uhonorowany nagrodą publiczności konkursu "Człowiek bez barier 2016".
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność tolerancja Marsz Niepodległości