Polskie Radio
Section05

Tadeusz Płużański

PiS jednoznacznie odrzuca pomysł federalizacji UE. Anna Zalewska: nie będzie na to naszej zgody

- Prawie 90 proc. obywateli chce, żebyśmy byli w Unii Europejskiej, ale było badanie, które pokazało odsetek ponad 40 proc. Polaków, którzy chcą suwerennej Polski (…), gdyż bezwzględność w stosowaniu absurdalnych pomysłów UE, niemożliwych do zrealizowania, które uderzają w kieszenie Polaków, jest nie do zaakceptowania - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska 2050 Komisja Europejska POLSKA Polska w Unii Europejskiej polityka Anna Zalewska Unia Europejska

PR24 "Ta transakcja poza finansowym ma ideologiczne tło". Gmyz o kulisach zakupu udziałów w "Rzeczpospolitej"

- Jeżeli chodzi o nasz rynek medialny, powinniśmy postępować dokładnie tak samo, jak postępują Niemcy. Na niemieckim rynku medialnym istnieje dziesięć dużych koncernów prasowych, są one w stu procentach własnością kapitału niemieckiego. Nie można tu mówić, że "kapitał nie ma narodowości". W Niemczech on swoją narodowość ma, zwłaszcza w tak wrażliwym obszarze, jakim są media - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Niemcy Cezary Gmyz

PR24 "Non possumus". Za tę deklarację polskich biskupów komuniści uwięzili prymasa Wyszyńskiego

"Non possumus" - memoriał biskupów Episkopatu Polski do komunistycznych władz PRL z 8 maja 1953 roku był wyrazem braku zgody na podporządkowanie się Kościoła katolickiego władzom świeckim. W odpowiedzi, we wrześniu 1953 r., komuniści uwięzili kardynała Stefana Wyszyńskiego. O tym punkcie zwrotnym, impasie w relacjach państwo-Kościół Tadeusz Płużański rozmawia z Grzegorzem Polakiem, wicedyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA PRL historia Polski Stefan Wyszyński

Tadeusz Płużański o o zbrodniach UB i MO w Siedlcach i Starej Wsi 12-13 kwietnia 1945

W nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 roku po godz. 22.00 funkcjonariusze siedleckiego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali potwornej zbrodni, rozstrzeliwując - bez sądu i wyroku - 16 młodych mieszkańców Siedlec. Ofiar byłoby więcej, jednak dwie osoby - z ranami postrzałowymi - zdołały zbiec i ukryć się przed funkcjonariuszami. O tej bezkarnej zbrodni komunistycznych oprawców mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli HISTORIA historia Polski PRL służba bezpieczeństwa

PR24 Kolejny sowiecki pomnik do usunięcia. Rzecznik IPN: nie ma zgody, by symbolika totalitarna funkcjonowała

- Wiemy doskonale, z czym wiązało się tzw. wyzwolenie miast i miasteczek przez żołnierzy Armii Czerwonej: gwałty, rabunki, tortury. Nie ma zgody na to, by symbolika totalitarna do dzisiaj funkcjonowała w polskiej przestrzeni publicznej - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk i rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz, zapowiadając likwidację kolejnego "obiektu sowieckiej propagandy". Chodzi o monument dedykowany Armii Czerwonej w Głubczycach w województwie opolskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony opolskie historia Polski PRL IPN Armia Czerwona

PR24 "Decyzja sądu powinna być dawno wykonana". Prof. Marciniak o przejęciu nieruchomości od Rosji

- To, że Rosjanie reagują nerwowo, jest oczywiste, oni bardzo nie lubią oddawać mienia "zdobycznego". W stosunkach dyplomatycznych obowiązuje zasada wzajemności, jeżeli zrobią coś skierowanego przeciw interesom Polski, możemy odpowiedzieć tym samym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, były ambasador RP w Federacji Rosyjskiej (2016–2020).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja polityka

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jan Dziedziczak: jest nas na świecie prawie 60 mln

- Są miejsca na świecie - nisko się kłaniam naszym rodakom, którzy tam mieszkają - gdzie mamy siódme pokolenie, szóste pokolenie, a oni cały czas czują się Polakami, są z tego dumni - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą. 2 maja obchodzić będziemy Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Dziedziczak POLSKA społeczeństwo Polacy za granicą Polonia

PE może odebrać immunitet polskim europosłom. Prof. Legutko: to niewyobrażalna hucpa

- Wszystko wskazuje na to, że sprawa odebrania immunitetów europosłom ze Zjednoczonej Prawicy będzie procedowana w takim tempie, aby jej rozwiązanie nastąpiło w bliskości wyborów październikowych. A rozwiązanie pewnie będzie takie, że będzie wniosek o zdjęcie tych immunitetów. To hucpa niewyobrażalna - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Legutko PiS ŚWIAT Europa Unia Europejska

PR24 Szczyt ministrów Trójkąta Weimarskiego. Soloch: bez Polski nie ma rozmowy o bezpieczeństwie Europy

- Ta formuła pokazuje pozostałym naszym partnerom, że Polska jest na tyle istotnym krajem, że dialog na temat bezpieczeństwa naszego kontynentu, który chciałyby animować Francja i Niemcy, nie może się odbyć bez naszego udziału - mówił w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy i b. szef BBN Paweł Soloch, komentując nadchodzący szczyt ministrów ds. UE Trójkąta Weimarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Paweł Soloch prezydent

Po spotkaniu ministrów obrony państw B9. Macierewicz: mam nadzieję na nowy etap rozwoju tej formacji

- Bukaresztańska dziewiątka jest jedną z formuł sojuszu państw Europy Środkowej, nazywanego czasami Międzymorzem, czasami Trójmorzem, różnie się to nazywa, ale jedno jest pewne: chodzi o wspólne działanie w wymiarze społeczno-gospodarczym oraz, przede wszystkim, w obecnej sytuacji, w wymiarze militarnym - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Antoni Macierewicz Ukraina wojna na Ukrainie Bukareszteńska dziewiątka Trójmorze POLSKA

"Kapitał, który budujemy na dziesięciolecia". Rafał Leśkiewicz o Kongresie Pamięci Narodowej

- Wiedza historyczna i świadomość własnej tożsamości to spoiwo, które łączy nas społecznie, stanowi o naszej tradycji, łączy pokolenia, stanowi nie tylko o naszym realnym bezpieczeństwie tu i teraz, jest istotnym elementem relacji społecznych i tożsamości narodowej. Dlatego tak mocno podkreślamy znaczenie edukacji historycznej. To kapitał, który budujemy na kolejne dziesięciolecia - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN Kongres Pamięci Narodowej

"Próba nieudolnego ataku na ważną postać w historii Polski". Goście PR24 o publikacjach uderzających w Jana Pawła II

- Gdyby to było lepiej przygotowane, solidniej zrealizowane, to mielibyśmy powody do niepokoju, a tak była to próba nieudolnego ataku na ważną postać w historii Polski - mówił  podczas debaty o Janie Pawle II zorganizowanej na antenie PR24 Piotr Litka, dziennikarz "Rzeczpospolitej". W rozmowie wzięli też udział zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Grzegorz Polak oraz dr Robert Derewenda, historyk KUL i dyrektor IPN w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół katolicyzm chrześcijaństwo bronimy Jana Pawła II społeczeństwo

PR24 Rosyjska broń jądrowa na Białorusi. "To nie po myśli Łukaszenki, nic nie mówi na ten temat"

- Zastanawiające jest to, że o rozmieszczeniu broni wiemy od czterech dni, to sam Łukaszenka nic na ten temat nie mówi, a jest to człowiek, który lubi być w centrum uwagi. Gdyby to było korzystne dla niego, już dawno skomentowałby to publicznie, jest tu coś nie po myśli Łukaszenki - mówił w Polskim Radiu 24 Aleksy Dzikawicki (Biełsat TV).
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT wojna 2023 broń nuklearna NATO Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka

"Rodzina Ulmów jest tego przykładem". Dr Hanus o heroizmie Polaków ratujących Żydów

- Rozpatrując wielkość pomocy Polaków dla ludności żydowskiej należy pamiętać, że na terenie okupowanych ziem polskich, za pomoc Żydom w najmniejszej nawet formie, groziła kara śmierci - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk z rzeszowskiego oddziału IPN dr Wojciech Hanus. - Ukrywanie i niesienie pomocy społeczności żydowskiej było aktem wielkiego poświęcenia i heroizmu, a rodzina Ulmów jest tego najlepszym przykładem - dodał.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi II wojna światowa

"Faktografii porzucić nie można". Leszek Żebrowski odpowiada krytykom Kurasia "Ognia"

-  Na podstawie jednego zeznania, które ma być prawdziwe, próbuje się obalić całą działalność Józefa Kurasia jako polskiego bohatera - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i publicysta Leszek Żebrowski krytykując protest przeciwko upamiętnieniu żołnierza żołnierza wyklętego Józefa Kurasia ps. Ogień. - Elementarnej faktografii porzucić nie można, nie można się od niej odciąć - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski

"Partie wiedzą, że włączenie się do PO będzie katastrofą". Macierewicz o skutkach kompromitacji Tuska

- Przestępcza działalność Donalda Tuska po katastrofie smoleńskiej i relacje z Putinem skompromitowały szefa PO i jest to jeden z powodów, dla których nie ma wspólnej listy opozycji - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS i poseł tej partii Antoni Macierewicz. - Zjednoczenie całej opozycji okazało się zupełnie absurdalne nie tylko dlatego, że jest istotna i trwała różnica zdań w opozycji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce Antoni Macierewicz Donald Tusk opozycja