Polskie Radio
Section05

Trójka

Algorytmy skuteczną bronią do walki z dezinformacją?

– Projekt DISSIMILAR ma pomóc w walce z fake newsami. Biorą w nim udział naukowcy Politechniki Warszawskiej, Okayama University w Japonii i Fundació per a la Universitat Oberta de Catalunya w Hiszpanii. Celem tego projektu jest zbudowanie skutecznego narzędzia, które w automatyczny sposób pozwoliłoby oddzielać nieprawdziwe informacje i blokować ich rozprzestrzenianie – wyjaśnia Krzysztof Szymański, rzecznik Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda fake news dezinformacja

Katyń i Smoleńsk w polskiej literaturze

Mord na polskich oficerach w lesie katyńskim i katastrofa smoleńska. Historia XX-wieku, której ostatni świadkowie odchodzą, i historia najnowsza, która dla większości z nas nie tak dawno była jeszcze czasem teraźniejszym. Oba te wydarzenia stanowiły punkty zwrotne w historii Polski. Oba – jak zresztą wszystkie przełomowe momenty w dziejach – oddziaływały także na literaturę: od publicystyki po poezję.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura zbrodnia katyńska katastrofa smoleńska Magdalena Złotnicka

Czerwone Noski niosą "Uśmiech na ratunek" ukraińskim dzieciom

– Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat – powiedział Janusz Korczak, który 80 lat temu dbał o dobre samopoczucie dzieci żyjących w okupowanej Warszawie. Dobrze wiedzą o tym klowni medyczni z Fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu, którzy dziś odwiedzają i rozbawiają dzieci przybyłe z ogarniętej wojną Ukrainy. Program, który skierowali do mieszkających w Polsce małych uchodźców, nazwali "Uśmiech na ratunek".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk dzieci Ukraina wojna na Ukrainie pomoc szpital uchodźcy dzieciństwo cyrk zabawa

Wydanie specjalne Szef ONZ złoży wizytę w Moskwie. Mariusz Cielma: nie spodziewam się po niej wiele

We wtorek sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych pojedzie do Moskwy, by spotkać się z Władimirem Putinem. – Nie spodziewam się po tej wizycie wiele. Obie strony raczej chcą przełożyć wajchę działań wojennych na swoją korzyść – mówił w specjalnym wydaniu programu "Śniadanie w Trójce" Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". Gośćmi Beaty Michniewicz byli też: były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło, redaktor naczelny pisma "Res Publica Nowa" Marcin Zaborowski oraz Piotr Żochowski z OSW.
Zobacz więcej na temat:  polityka Beata Michniewicz wojna 2022 wojna na Ukrainie Wielkanoc Rosja Władimir Putin Wołodymyr Zełenski Ukraina

"Trójka budzi", tańcząc. Mo'Horizons, Sophie Szklarska i Anushka

– Nikt nie zabronił tańczyć o tej porze! – oznajmił na samym początku audycji Michał "Grabek" Grabkowski, po czym zaprezentował nam mieszankę brzmień spod znaku jazzu, ambitnego popu, soulu i muzyki elektronicznej. Na liście zaprezentowanych wykonawców znaleźli się m.in. Mo'Horizons, Sophie Szklarska i Anushka.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Michał Grabkowski Jazz Pop elektronika Fisz Emade Tworzywo