Polskie Radio
Section05

Trójka

Muzeum "Palace" - w dawnej siedzibie gestapo zwanej Katownią Podhala

Willa "Palace" to miejsce pamięci, w którym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba gestapo zwana Katownią Podhala. Od minionego piątku muzeum jest dostępne dla zwiedzających. O ekspozycji oraz historii miejsca w "Trójce do trzeciej" opowiedział Michał Murzyn - dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Willa Palace Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem Michał Murzyn Justyna Grabarz gestapo II wojna światowa

Pentagon: nie ma żadnych dowodów, by rząd lub firmy były w posiadaniu technologii pozaziemskich

"Amerykańskie Biuro ds. Rozwiązywania Anomalii (AARO) nie znalazło żadnych empirycznych dowodów na twierdzenia, że rząd USA i prywatne firmy zajmowały się inżynierią wsteczną technologii pozaziemskiej. (...) Twierdzenia dotyczące konkretnych osób, znanych miejsc, technologicznych testów i dokumentów rzekomo związanych z inżynierią wsteczną technologii pozaziemskich są nieprawdziwe" - napisano w konkluzji pierwszej części odtajnionego raportu Biura ds. Wyjaśniania Anomalii. 
Zobacz więcej na temat:  UFO USA Witold Lazar

Oscary 2024. "Strefa interesów" – oscarowa przestroga dla współczesnego świata

– To jest bardzo współczesny film, który mówi nie tylko o Holokauście. To jest lustro postawione przed nami, żebyśmy się przyjrzeli sobie i temu, co jest w nas – mówi producentka Ewa Puszczyńska. Kręcona w Muzeum Obozu Auschwitz-Birkenau i jego bezpośrednim sąsiedztwie "Strefa interesów" zdobyła Oscary w dwóch kategoriach: "Najlepszy film międzynarodowy" i "Najlepszy dźwięk".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Radosław Nałęcz Ryszard Jaźwiński Łukasz Żal Ewa Puszczyńska FILM KULTURA

Pia Skrzyszowska w Trójce: zaskoczyłam samą siebie. Rozmowa z medalistką halowych mistrzostw świata [POSŁUCHAJ]

Gościnią "Trzeciej strony medalu" była Pia Skrzyszowska – świeżo upieczona medalistka halowych mistrzostw świata w biegu na 60 metrów. Pia jest naszą wielką nadzieją na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Jak wspomina bieg w Glasgow? Który dystans jest dla niej najlepszy? Jakie ma plany na nadchodzący sezon letni? 
Zobacz więcej na temat:  Pia Skrzyszowska Krzysztof Łoniewski Dariusz Urbanowicz

Krajobraz utracony – erotyki Leśmiana na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Poezja rzadko pojawia się na "Scenie teatralnej Trójki", a erotyczna – wyjątkowo. Na pomysł zrealizowania słuchowiska poetyckiego na podstawie liryków miłosnych Bolesława Leśmiana wpadła Anna Cieślak, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, związana z Teatrem Polskiego Radia. Wyreżyserował je Darek Błaszczyk, dbający szczególnie o warstwę muzyczną słuchowisk.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Scena Teatralna Trójki Janusz Kukuła Anna Cieślak Andrzej Chyra Bolesław Leśmian poezja pr poleca

EABS w hołdzie Krzysztofowi Komedzie. Retransmisja koncertu [POSŁUCHAJ]

W programie 3 Polskiego Radia przypomnieliśmy koncert, który wybrzmiał w Trójce z okazji 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy. Wrocławski Electro Acoustic Beat Sessions zagrał w studiu im. Agnieszki Osieckiej, poświęcając występ wybitnemu jazzowemu muzykowi. Zachęcamy do wysłuchania retransmisji koncertu z 2019 roku. 
Zobacz więcej na temat:  koncert Muzyczne Studio im. Agnieszki Osieckiej Krzysztof Komeda pr poleca Marek Pędziwiatr Marcin Rak Vojto Monteur Paweł Stachowiak Olaf Węgier Jakub Kurek

"Sztafeta" Wańkowicza startuje ponownie w Trójce [PN.-CZW,, GODZ. 19.50]

W 2018 roku prezentowaliśmy w Trójce między innymi fragmenty książek w cyklu "Sto książek na stulecie". Reportaże Melchiora Wańkowicza, wydane w tomie pod tytułem "Sztafeta", były jedną z nich. Rok 2024 ma wielu patronów, jest wśród nich Melchior Wańkowicz. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów tego wydawnictwa od poniedziałku do czwartku o godz. 19.50 w radiowej Trójce. 
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Bluszcz Wojciech Dorosz Barbara Marcinik Melchior Wańkowicz pr poleca

"Mieć serce po stronie dzieci" – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Telefon 116 111 działa siedem dni w tygodniu, jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny. W telefonie zaufania pracują specjaliści: psycholodzy i pedagodzy – konsultantki i konsultanci. Osoby profesjonalnie przygotowane do świadczenia pomocy psychologicznej przez telefon oraz online. O tym, jak on działa i kto może zwrócić się po pomoc, opowiedziała w Trójce Marta Skierkowska, wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Zobacz więcej na temat:  Marta Skierkowska Katarzyna Stoparczyk dzieci telefon zaufania osoby w kryzysie 116 111 pomoc