Polskie Radio
Section05

Ulmowie

Bestialski mord za pomoc Żydom. Rodzina Ulmów będzie beatyfikowana

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów - zamordowanych 24 marca 1944 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów - i upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego opublikowania. To oznacza, że cała rodzina Ulmów zostanie wkrótce beatyfikowana. Instytut Pamięci Narodowej jest od 2003 roku zaangażowany w badanie i upamiętnianie ofiar tej zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Paweł Lekki historia Polski

Żydom na ratunek. Historie Polaków, którzy pomagali przetrwać skazanym na zagładę 

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką to okazja, by uczcić pamięć tych, którzy z narażeniem życia starali się ocalić osoby skazane na śmierć. Mimo wielu tragicznych historii polskich rodzin część z nich trwała w swojej postawie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Żydzi Holokaust Irena Sendlerowa Monika Suszek Józef Niewiarowski Witold Lazar Piotr Łodej

Anna Stróż-Pawłowska: przed wojną Markowa była zwykłą-niezwykłą wsią

- Bardzo aktywny był tu oświecony ruch chłopski. Ta okolica, także pobliska Gać, gdzie działał Uniwersytet Ludowy, wydała wielu wybitnych ludowców. Bywał tu Wincenty Witos. Józef Ulma też był społecznikiem zaangażowanym w życie lokalne - mówiła w "Rozmowach po zmroku" dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej na Podkarpaciu.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Jakub Kukla Dwójka podkarpackie Holokaust

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Zobacz internetową ofertę muzeów

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP w 2017 roku, w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. Z tej okazji muzea przedstawiły ofertę, która ze względu na pandemię koronawirusa została przeniesiona do internetu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA Holokaust II wojna światowa okupacja niemiecka sprawiedliwi wśród narodów świata

Dr Mateusz Szpytma: historia rodziny Ulmów była szerzej nieznana. Chciałem to zmienić

- Intencją moją, gdy powstawało to muzeum, gdy je współtworzyłem, było to, by przedstawić tę historię, żeby ona dotarła do jak największej rzeszy ludzi, bo kwestia ratowania Żydów przez Polaków była nieznana - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, inicjator i współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg HISTORIA historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka sprawiedliwi wśród narodów świata IPN Instytut Pamięci Narodowej

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w całej Polsce

W całym kraju obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W Sadownem odsłonięto tablicę upamiętniającą zaangażowanych w pomoc Żydom mieszkańców gminy, którzy padli ofiarą niemieckiego terroru. W uroczystościach wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, ministrowie z kancelarii prezydenta i premiera, parlamentarzyści oraz władze samorządowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żydzi II wojna światowa Mateusz Morawiecki Andrzej Duda

Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Groziła za to śmierć

Nawet sprzedaż dwóch bochenków chleba groziła śmiercią. W Sadownem odsłonięta została tablica upamiętniająca rodzinę Lubkiewiczów, zamordowaną w 1943 roku przez Niemców wraz z dwiema Żydówkami, którym Leon Lubkiewicz sprzedał właśnie chleb. O tym, że trzeba przypominać o Polakach, którzy ratowali heroicznie Żydów mówili w Jedynce Ryszard Czarnecki (PiS) i Jan Grabiec (PO).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tydzień Kontra Tydzień Henryk Szrubarz Ryszard Czarnecki Jan Grabiec Żydzi Holokaust

"My jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi"

- To święto jest potrzebne, ponieważ głośna zrobiła się narracja, że Polacy nie byli ofiarami II wojny światowej, tylko złymi sprawcami. To kompletne wymazanie tego, że my byliśmy ofiarami agresji w 1939 roku i my jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, autor książek historycznych i publicysta TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy Piotr Gursztyn historia Polski Holokaust Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów świata