Polskie Radio
Section05

Ulmowie

Prezydent Andrzej Duda: ukażmy światu prawdę

- W tej najciemniejszej godzinie naszych dziejów sprostali nadludzkiej próbie charakteru, prawości, odwagi, humanitaryzmu. I dlatego Polacy ratujący Żydów są naszymi bohaterami narodowymi czasów II wojny światowej na równi z żołnierzami Armii Krajowej – czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Markowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent

Markowa: Jaka była rodzina Ulmów?

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzimy w dniu, w którym w 1944 roku została zamordowana ośmioosobowa rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu wraz z ukrywanymi przez nią ośmioma Żydami. O rodzinie Ulmów opowiadał w Polskim Radiu 24 edukator z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów Jakub Pawłowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sprawiedliwi wśród narodów świata Holokaust Świadkowie Holokaustu II wojna światowa Żydzi

Premier: potępiamy wszelkie zbrodnie, które zostały popełnione

Przypisywanie ofiarom niemieckich zbrodni - winy za nie, jest niegodziwe i stanowi dla nich obrazę, powiedział Mateusz Morawiecki. Premier w Markowej spotkał się z polskimi i zagranicznymi dziennikarzami. W Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej uczcił również pamięć rodziny Ulmów i ich żydowskich sąsiadów, za których ukrywanie zostali bestialsko wymordowani przez Niemców. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Holokaust

"Polacy w Markowej uratowali kilkudziesięciu Żydów"

W dzień po uchwaleniu krytykowanej przez Izrael ustawy o IPN, premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej w Markowej. Patronem placówki jest rodzina Ulmów, która w latach 1942-44 ukrywała 8 Żydów. Na skutek donosu szmalcownika w marcu 1944 roku Ulmowie, ich 6 dzieci oraz grupa ukrywających się Żydów zostało zamordowanych przez Niemców. Historię Ulmów przybliżał reporter PR24 Marcin Chmielnicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żydzi Niemcy II wojna światowa

"Los rodziny Ulmów niesie uniwersalne przesłanie"

- Ulmowie pokazali, że niezależnie od trwającego konfliktu i własnego niebezpieczeństwa, można podać rękę potrzebującym – powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusza Szpytma. Wiceprezes IPN jest współtwórcą i byłym dyrektorem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, niedaleko Łańcuta.
Zobacz więcej na temat:  Czechy grupa wyszehradzka HISTORIA Holokaust II wojna światowa Łańcut POLSKA Słowacja Węgry Żydzi