Polskie Radio
Section05

Uniwersytet Warszawski

Projekt "Witamy w Polszczy"! Co młodzi Polacy i Ukraińcy wiedzą o sobie nawzajem?

Uniwersytet Warszawski rozpoczyna projekt badawczy "Witamy w Polszczy! Analiza integracji młodych Polaków i Ukraińców po 24.02.2022 roku". Badania te mają sprawdzić, czy napływ ukraińskich "przychodźców" sprawił, że zwiększyła się wiedza naszych rodaków o Ukrainie i Ukraińcach oraz czy Polska i Polacy są teraz lepiej znani Ukraińcom.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz POLSKA emigracja uchodźcy stosunki polsko-ukraińskie badania KULTURA HISTORIA

Zorze polarne nad Polską. Naukowcy UW wyjaśniają wyjątkową aktywność tego zjawiska

Ostatnie wyjątkowo widowiskowe zorze polarne widziane nad Polską to efekt zbliżającego się maksimum aktywności Słońca. Rozpoczęło się ono szybciej niż przewidywano i będzie o wiele silniejsze niż te obserwowane od lat. Astronomowie uspokajają, że choć maksimum aktywności Słońca wiąże się z licznymi burzami geomagnetycznymi oraz silniejszym promieniowaniem, to nie powinno być groźne dla ludzi.
Zobacz więcej na temat:  zorza polarna słońce

Prof. Włodzimierz Lengauer: bez zaplecza bibliotecznego nie ma pracy naukowej

Prof. Włodzimierz Lengauer to wybitny badacz antyku, autor licznych publikacji poświęconych historii starożytnej Hellady, specjalista w zakresie greckiej religii i kultury, erudyta, poliglota. W audycji "Po drugiej stronie lustra" opowiedział o swoich młodzieńczych zainteresowaniach, ścieżce naukowej i niezbędnym warsztacie badacza. 
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Lengauer Grecja Katarzyna Kobylecka starożytna Grecja starożytność

Wczesna diagnoza chorób Alzheimera i Parkinsona? Pracują nad tym polscy naukowcy

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pracują nad technologią diagnozowania chorób Parkinsona i Alzheimera we wczesnych stadiach. Rozwiązanie pozwoli wykrywać schorzenia u osób, które nie mają jeszcze objawów; umożliwiłaby to analiza struktury białek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz medycyna choroba Alzheimera Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego choroba Parkinsona

Bolesław Miciński. "Pisał rzeczy, które urzekały formą"

- W tym urzekaniu było jednak coś jeszcze znacznie głębszego - potrzeba, żeby filozofia, literatura służyły życiu - mówił w audycji Polskiego Radia literaturoznawca Eligiusz Szymanis. Dziś obchodzimy 113. rocznicę urodzin Bolesława Micińskiego - poety, krytyka literackiego, filozofa, eseisty.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Stanisław Ignacy Witkiewicz HISTORIA historia Polski II wojna światowa totalitaryzm Podole

Koło Skandynawistów UW Norrsken i Międzynarodowy Dzień Gofra

25 marca przypada Międzynarodowy Dzień Gofra, to święto szczególnie celebrowane w Skandynawii. - Tam gofry, cynamonowe bułeczki i inne słodkości je się na śniadanie - mówią Zofia Dreger i Katarzyna Zaniewska z Koła Skandynawistów UW Norrsken. - Być może mieszkańcy tych zimnych klimatów chcą poprawić sobie w ten sposób humor. Święto jest także okazją, żeby porozmawiać o działalności koła.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka studenci uczniowie Skandynawia Szwecja

Leszek Możdżer i fortepian dekafoniczny. "Dla matematyka te obliczenia były trywialne"

- Fortepian jest obiektem fizycznym i może się zepsuć, jak się zbyt mocno nagnie to, czego poszukujemy. W tym wypadku bardzo chcieliśmy mieć dźwięki w innych miejscach, niż one normalnie występują - mówił w Dwójce fizyk Aleksander Bogucki, jeden z naukowców zaangażowanych w powstanie fortepianu dekafonicznego według pomysłu Leszka Możdżera.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Możdżer fortepian fortepian dekafoniczny Jakub Kukla instrumenty instrument matematyka fizyka MUZYKA Dwójka Polska Akademia Nauk

Marzec '68. Bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
Zobacz więcej na temat:  Adam Michnik Jacek Kuroń Karol Modzelewski marzec 1968 PRL Warszawa Władysław Gomułka

Miedź - złoto dawnego Omanu. O badaniach zespołu polskich archeologów

Dzisiejszy Oman to kraj, gdzie dominują pustynie i półpustynie, a temperatura latem dochodzi do 50 st. C. Jego położenie geograficzne (południowo-wschodni róg Płw. Arabskiego) było jednak na tyle dogodne, że już od zamierzchłej przeszłości (III tys. p.n.e.) przecinały się tu szlaki handlowe łączące Indie z Mezopotamią. Głównym towarem eksportowym była miedź. W górskich dolinach, gdzie ją wydobywano i wytapiano, budowano np. monumentalne okrągłe kamienne wieże, które nie miały… wejścia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka oman archeologia

Ciemna materia kontra superziemia. Astronomiczne rewolucje Bohdana Paczyńskiego

Astronomem był właściwie od dziecka. Nigdy nie zastanawiał się nad praktycznym zastosowaniem swoich odkryć. Chciał po prostu wiedzieć coraz więcej. – Wiele osób interesuje się różnymi rzeczami tylko dlatego, że są dziwne i ciekawe, że coś niezwykłego się z nimi dzieje – mówił Bohdan Paczyński w Polskim Radiu w 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  astronomia fizyka kosmos odkrywcy Wszechświat USA Wilno NAUKA