Polskie Radio
Section05

W POLSKIM RADIU

Polskie Radio na 27. Pikniku Naukowym [ZOBACZ WIDEO]

Możliwość rozmowy z robotem humanoidalnym, malowanie obrazu farbami oczyszczającymi powietrze oraz spotkanie z robotycznym psem. Te i wiele innych atrakcji oraz doświadczeń naukowych czekało na odwiedzających na błoniach PGE Narodowego w Warszawie w ramach 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Nie do wiary!", a my szeroko relacjonowaliśmy je na antenach Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Warszawa Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy

Janusz Deblessem rozpoczyna pracę w Studiu Reportażu i Dokumentu

Janusz Deblessem to doświadczony autor, redaktor i mentor. Jest współtwórcą sukcesów Polskiego Radia w dziedzinie dokumentu artystycznego. Swoimi umiejętnościami i wrażliwością, a także doskonałym słuchem będzie się dzielił z kolejnymi pokoleniami autorek i autorów tworzących w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Będzie również nagrywał własne reportaże – mówi jego redaktor naczelny, Bartosz Panek.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Studio Reportażu i Dokumentu Janusz Deblessem Bartosz Panek

"Nie do wiary!" 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu…. - już 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: "Nie do wiary!". W sobotę w godz. 11.00 – 20.00 na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. Wstęp jest bezpłatny. Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik doświadczenia eksperyment

Polskie Radio 24 Adam Wojtyszko: o sile Teatru Polskiego Radia stanowią ludzie

- Marzę o tym, aby Teatr Polskiego Radia miał jak największy zasięg i docierał do jak największej grupy słuchaczy. O tym, żebyśmy też produkowali rzeczy ciekawe. Na szczęście otacza mnie mnóstwo życzliwych ludzi, wspierają mnie i mogę na nich liczyć. […] to fantastyczny zespół, stanowią moc i siłę - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Adam Wojtyszko, który objął stanowisko głównego reżysera i dyrektora Teatru Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Teatr Polskiego Radia Adam Wojtyszko Janusz Kukuła Maja Kluczyńska

"Dostarczyć informację o zbankrutowaniu"? O poprawności językowej w portalu Polskiego Radia

Norwid pisał, aby odpowiednie dać rzeczy słowo! Ale co, gdy dobór właściwego wyrazu czy wyrażenia spędza nam sen z powiek? Odpowiedzi nie tylko o związkach frazeologicznych, ale również o poszczególnych słowach - w kolejnym poradniku poprawnościowym Polskiego Radia. Tym razem to Redakcja pyta, a językowy ekspert odpowiada! 
Zobacz więcej na temat:  język polski poprawna polszczyzna poprawność językowa język ojczysty

Piotr Cugowski z nagrodą Polskiego Radia na Festiwalu w Opolu

Piotr Cugowski laureatem nagrody Polskiego Radia na Festiwalu w Opolu! Podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki prezentują się gwiazdy rodzimej estrady oraz debiutanci. W programie znalazły się m.in. muzyczne premiery, rockowe klasyki i znane pokoleniom przeboje w nowych aranżacjach. 
Zobacz więcej na temat:  Opole Opole 2024 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu Polskie Radio Marcin Kusy Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Adam Sztaba Piotr Cugowski Paweł Majcher Skubas

Czasy się zmieniają - dylemat (u niektórych) pozostaje! Felieton językowy: wziąść czy wziąć?

To kompromitujące "wziąść"! W codziennym języku Polaków sporo jest błędów typowych, takich, które się często powtarzają. To chociażby posługiwanie się wyrazem "bynajmniej" jako synonimem "przynajmniej", "ubieranie butów" zamiast ich "wkładania", łączenie sformułowań "w każdym razie" oraz "bądź co bądź" w niepoprawne wyrażenie "w każdym bądź razie" czy wszechobecne "dedykowanie" w znaczeniu "przeznaczania". Są też błędy częste, ale powszechnie piętnowane i wyszydzane. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć formy "włanczać", "poszłem" i "wziąść". Nie są jakoś szczególnie gorsze od pozostałych wymienionych tu błędów, ale to im poświęca się wiele uwagi – można powiedzieć, że wytworzyła się na to swoista moda. Ja chciałbym napisać kilka słów o ostatnim wyrazie z wymienionej trójki, czyli właśnie "wziąść".
Zobacz więcej na temat:  język polski poprawna polszczyzna poprawność językowa Polskie Radio język ojczysty

Jak wpisać coś, co ma miejsce? O poprawności językowej w portalu Polskiego Radia

Norwid pisał, aby odpowiednie dać rzeczy słowo! Ale co, gdy dobór właściwego wyrazu czy wyrażenia spędza nam sen z powiek? Odpowiedzi nie tylko o związkach frazeologicznych, ale również o poszczególnych słowach - w kolejnym poradniku poprawnościowym Polskiego Radia. Tym razem to Redakcja pyta, a językowa ekspertka odpowiada!
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa polszczyzna język polski

67 lat, 5 miesięcy i 10 dni. Tyle upłynęło od emisji pierwszego odcinka słuchowiska "Matysiakowie". W sumie to już 3500 odcinków

Pierwszy odcinek tej radiowej powieści pojawił się na antenie Polskiego Radia 15 grudnia 1956 roku. W Polsce kończył się właśnie okres stalinizmu, królową Wielkiej Brytanii od niedawna była Elżbieta II, Elvis Presley wydawał swój debiutancki album, a na warszawskim Powiślu, dokładnie przy ulicy Dobrej 21 mieszkania 6, pewna rodzina borykała się z problemami finansowymi…
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Matysiakowie Polskie Radio Jerzy Janicki