Polskie Radio
Section05

Wielkanoc

Święta z uchodźcami. "Jedni mogą chcieć rozmawiać o wojnie, a inni nie"

- Jeżeli będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi o ich sytuacji, o ich emocjach, to nie ma w tym nic złego. Każda potrzeba, o której się rozmawia, jest czymś pozytywnym. Myślę, że możemy się też dzięki temu do siebie zbliżyć. Może jednak być też tak, że uchodźcy, którzy mieszkają w naszych domach, będą w stanie emocjonalnego zamrożenia, nie będą chcieli opowiadać o tym, co przeszli. I to też jest w porządku - mówiła w radiowej Jedynce psycholog Małgorzata Osowiecka.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina święta Ukraina psychologia Sława Bieńczycka

"Noc konfesjonałów". Szansa dla zabieganych na spowiedź przed Wielkanocą

Zaczęło się w Szczecinie, potem pomysł przejęła cała Polska, a także niektóre zagraniczne parafie. W Wielkim Tygodniu w 74 kościołach księża będą spowiadać wiernych do północy lub przez całą noc w ramach 12. edycji akcji "Nocy konfesjonałów". Akcja ma umożliwić spowiedź zabieganym wiernym, którzy z różnych powodów nie mogą przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania w ciągu dnia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Triduum Paschalne

Droga Krzyżowa w Koloseum pod przewodnictwem papieża. Rosjanie razem z Ukraińcami poniosą krzyż

Jak poinformował Watykan, rodziny z Rosji i Ukrainy będą razem nieść krzyż przy przedostatniej stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek. Rozważania nawiązują do wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Watykan Rzym papież Franciszek papież droga krzyżowa Wielki Post chrześcijaństwo wiara Kościół Kościół katolicki wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

"Pokazane są różne oblicza zdrady". Adam Sajnuk o spektaklu "Judasz"

W Wielki Czwartek w Teatrze Ateneum odbędzie się popremierowy pokaz sztuki Teatru WARSawy "Judasz" na podstawie książki Amosa Oza w reżyserii Adama Sajnuka. - W powieści i przedstawieniu wątków i kontekstów jest wiele, ale gdybym miał wymienić naczelną cechę, to pokazane są tam różne oblicza zdrady - mówi Adam Sajnuk w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Warszawa TEATR spektakl

Tradycja zapowiadająca Wielkanoc. Co symbolizuje palma wielkanocna?

Dziś Niedziela Palmowa, a więc i dzień święcenia palm wielkanocnych. To przypadające na siedem dni przed Wielkanocą święto nazywane jest także Niedzielą Wierzbną, a to dlatego, że pierwsze palmy wykonywano właśnie z witek wierzby. Jak palma wielkanocna zmieniała się na przestrzeni wieków, jakie zwyczaje się z nią wiązały i co symbolizuje?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski tradycja Niedziela Palmowa Kościół katolicki religia zwyczaje małopolskie Michał Fedusio święta wieś

Święta Wielkanocne razem z uchodźcami. O. Tasiemski: szansa, by nauczyć się szacunku do odrębności

- Tutaj nie ma problemu w tym, by razem usiąść do stołu, żeby się cieszyć sobą i również uczyć, bo to, co jest istotne to jest szansa uczenia się - nie tyle przekonywania, bo przecież historia obydwu narodów jest inna - szacunku dla odrębności - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Tasiemski, dominikanin.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia POLSKA społeczeństwo wiara Niedziela Palmowa święta katolicyzm

Pomóc za wszelką cenę

„Najtrudniej było z Czernihowem i Ripkami, bo trzeba było kartony z lekami przewozić łodzią przez rzekę Desnę”, pisała w mediach społecznościowych dr Olga Solarz. Etnolożka, ukrainistka i pisarka jest autorką popularnego w kręgu kultury tradycyjnej bloga „Magia ludowa Karpat”. Na co dzień interesują ją takie zagadnienia jak myślenie magiczne, wierzenia i zwyczaje w Karpatach Wschodnich. W czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę Olga Solarz siły angażuje w pomoc sąsiadom, wożąc artykuły pierwszej potrzeby i wsparcie dla ukraińskiej armii. O tym, czego potrzebuję ukraińscy żołnierze i o strachu naukowiec opowiedziała w „Poranku Dwójki”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Ukraina

Teatr Osterwy i Gardzienice wspólnie wystawiają XVI-wieczne misterium

- Spotkanie dwóch zespołów, nadzwyczajna synergia, zderzenie muzyki komponowanej i zabytków muzycznych odtwarzanych na instrumentach rekonstruowanych - to tworzywo spektaklu, to przestrzeń, w której rodzi się nasze przedstawienie – mówił w Dwójce reżyser Jarosław Gajewski o inscenizacji pt. "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim". Premiera 9 kwietnia w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Dwójka Paweł Siwek TEATR spektakl Kazimierz Dejmek Lublin KULTURA

Wojna w Ukrainie oczami etnografa i dziennikarza

Tak naprawdę perspektywa etnografki Julii Bujskich i dziennikarza Eugeniusza Sały to perspektywa Ukraińców, których ojczyzna stała się celem agresji innego kraju. Perspektywa ludzi, którzy zostali ofiarami tej agresji. To spojrzenie dzieci swoich rodziców, bliskich, przyjaciół, sąsiadów, przechodniów, obcych, którzy w czasie kryzysu stają się sobie bliscy. Bliscy choć na chwilę, w czasie wzajemnego pomagania sobie w schronach przeciwbombowych, pociągach ewakuacyjnych.  
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Ukraina Oskar Kolberg