Polskie Radio
Section05

Wielkanoc

Bp Wiesław Lechowicz do Polaków za granicą: nie traćcie nadziei

W czasie kryzysu jakim jest pandemia ludzie potrzebują wsparcia, nadziei, poczucia wspólnoty i przynależności. Wielu Polaków, również polskich księży posługujących przy polskich kościołach, od ponad półtora roku nie było w kraju, nie spotkali się z rodziną. „Mamy za sobą trudny czas ale nie możemy tracić nadziei” - apeluje do Polaków pozostających poza granicą bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Emigracji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia religia duchowieństwo Episkopat Polski Małgorzata Frydrych

Tradycje wielkanocne Ameryki Południowej

Święta Wielkiej Nocy to czas wyjątkowy, zwłaszcza w pełnej pięknych zwyczajów kulturze polskiej. Jak jednak mówi przysłowie, ile krajów, tyle obyczajów. W związku z tym, w krajach Ameryki Południowej pewne sposoby obchodzenia Wielkanocy będą się różnić. W jaki sposób? Opowiada o tym Magdalena Guziejko, kulturoznawca i gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem".
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja święta

Święta Wielkanocne. Oto, co swoim słuchaczom zaproponowała Trójka

Już po raz kolejny przyszło nam siedzieć przy świątecznym stole wyłącznie w gronie najbliższych osób. Oddzieleni od rodzin, odizolowani od znajomych i świata, niepewni przyszłości właśnie teraz potrzebujemy nadziei i siły, by przetrwać. W ten niezwykle trudny dla nas wszystkich czas, Trójka zaprosiła na spokojne, muzyczne święta, proponując słuchaczom specjalne wydania audycji i dużo muzyki niosącej ukojenie.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Mateusz Tomaszuk Wojciech Cejrowski Anna Popek Wojciech Młynarski Małgorzata Łukowska Piotr Łodej KULTURA Tomasz Żąda Trójka

Bp Romuald Kamiński: starajmy się, by poprzez czyny nasze życie miało wymiar świętości

- Byłoby zupełnie niezrozumiałe, gdybyśmy nie odpowiedzieli swoim życiem na wielki dar Jezusa. Odpowiedzieć właściwie, to każdego dnia starać się dorastać do Jego poziomu, tak zagospodarowywać swoje życie, by miało wymiar świętości - powiedział ks. bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo wiara religia chrześcijaństwo

Święta - czas oczekiwany i niezwykły. Symbolika Świąt Wielkanocnych

Wiele chrześcijańskich obrzędów i znaczeń ma przedchrześcijańskie korzenie, czasem słowiańskie, a czasem z innych kultur. - One oczywiście zostały później wchłonięte przez chrześcijaństwo i przetworzone przez kulturę kręgu judeochrześcijańskiego - mówi profesor Anna Malewska-Szałygin z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski święta antropologia symbole

Ks. Bogdan Bartołd: wielkanocne "Alleluja!" może być dla nas nadzieją

- Myślę, że większość z nas podjęła się tego, by być w świątyni lub przeżywać dar domowego kościoła, by postawić sobie zasadnicze pytania, jakie jest nasze życie, ku czemu zmierza. To wszystko w optyce zwycięstwa, bo przecież Święta Wielkanocy oznaczają zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad nienawiścią - powiedział ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Gościem audycji był również prof. Jan Grosfeld, ekonomista, politolog i antropolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Adrian Klarenbach Bogdan Bartołd religia wiara chrześcijaństwo

"Bez zmartwychwstania daremna byłaby nasza wiara". Ks. prof. Cisło o znaczeniu okresu wielkanocnego

- Oktawa wielkanocna to przedłożone do ośmiu dni świętowanie najważniejszego wydarzenia w dziejach zbawienia, bo jak pamiętamy, Chrystus w Wielki Piątek odrzucony i ukrzyżowany zmartwychwstaje -  powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PolskieRadio 24 Kościół katolicki społeczeństwo święta pandemia ks. Waldemar Cisło

"Bóg pokazuje, że wiara kształtuje się w domu". Ks. Malicki o Wielkanocy w czasie pandemii

- Myślę, że Pan Bóg pokazuje nam coś, bo było obecne w naszej wierze, ale zostało porzucone, zapomniane, pozostawione z boku - że świętowanie, liturgia i wiara. kształtują się w domu. Mówimy o kontekście Kościoła domowego, gdzie kapłanem Kościoła domowego jest głowa rodziny, a ołtarzem - stół domowy - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Kacper Malicki z parafii św. Józefa w Warszawie, pytany o wyzwanie, jakim jest Wielkanoc w czasie pandemii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA