Polskie Radio
Section05

Witold Lazar

Pogląd na wygląd Wszechświata. Jak zmieniał się na przestrzeni dekad?

Dopiero 100 lat temu astronomowie dowiedli, że nasza galaktyka nie jest jedyną galaktyką we Wszechświecie. W rzeczywistości stanowi jedną z licznych „wysp”, gdzie skupiają się gwiazdy i inna materia. W kolejnych latach naukowcy poznawali kolejne tajemnice Wszechświata, a nasza wiedza o tym, co otacza naszą galaktykę, zwiększała się.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel Wszechświat astronomia kosmos

Łatwiejsze loty w kosmos. Na czym polega nowatorstwo silnika opracowanego przez Polaków?

Po przeprowadzeniu testów poszczególnych elementów rozpoczną się ostateczne badania całego silnika. Będą sprawdzane jego możliwości pracy w warunkach zbliżonych do tych panujących w kosmosie. Polski silnik będzie montowany w lądownikach kosmicznych, co pozwoli na pełną kontrolę modułu w trakcie lądowania na powierzchni różnych ciał niebieskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka kosmos NAUKA Jacek Frentzel

Pando: niezwykły las, który jest jednym, wielkim organizmem. Najstarszym na Ziemi

To tylko z pozoru zwykły las osikowy. Ponad 47 tys. drzew zajmujących teren wielkości 30 boisk piłkarskich, połączonych korzeniami, jak wykazały badania genetyczne, tworzy jeden wielki organizm. Jego wiek oblicza się na ok. 16 tys. lat (chociaż jest teoria, że liczy sobie ponad 80 tys. lat!), znajduje się w USA i nazywa się Pando. Jakby było mało tych niezwykłości, wydaje także niezwykłe dźwięki.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ekologia drzewa USA Kuba Witkowski Trójka las

26. Piknik Naukowy: nauka, odkrycia i świat wokół nas

26. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym spotkała się z ogromnym zainteresowaniem: w sobotę odwiedziło go kilkadziesiąt tysięcy osób. Największym powodzeniem cieszyła się jak zwykle strefa eksperymentów, ale w innych rejonach też było tłoczno. Podsumowujemy tę jedyną w swoim rodzaju popularno-naukową imprezę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA odkrycia i ciekawostki Piknik Naukowy 2023 Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy Warszawa Bartosz Bielecki Trójka

E-skóra już wkrótce odmieni funkcjonalność robotów chirurgicznych i protez?

Po wielu latach badań, prób i eksperymentów, brytyjscy naukowcy stworzyli e-skórę, która jest elastyczna, wytrzymała i pozwala odczuwać. Znajdzie zastosowanie w tzw. robotach miękkich używanych w medycynie, ale jest także duża szansa, że może zostać wykorzystana przy tworzeniu w pełni funkcjonalnych i posiadających czucie (!) protez kończyn.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA automatyka robot medycyna NAUKA Kuba Witkowski Trójka innowacyjność