Polskie Radio
Section05

Witold Pilecki

Konferencja w 72. rocznicę stracenia Witolda Pileckiego. Europoseł Anna Fotyga jednym z organizatorów

W 72. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego grupa europosłów organizuje w internecie konferencję poświęconą jego pamięci. Współgospodarzami są europosłowie Anna Fotyga i Rasa Jukneviciene z nieformalnej grupy zajmującej się pamięcią historyczną. Witold Pilecki został zamordowany przez komunistyczną bezpiekę 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski totalitaryzm historia Polski komunizm Anna Fotyga

Niezwykła audycja i klip video. Instytut Pileckiego uczci rocznicę śmierci swojego patrona

Premierowa audycja ze wspomnieniami rodziny, klip muzyczny oraz materiał filmowy o bohaterach walki z totalitaryzmami - w ten sposób Instytut Pileckiego uczci 72. rocznicę śmierci swojego patrona. 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim komunistyczna bezpieka zamordowała rotmistrza Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz, powstańca warszawskiego oraz organizatora konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa

Polacy w Rosji pamiętają o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Polacy mieszkający w Rosji złożą dziś kwiaty w Ołońcu, gdzie urodził się rotmistrz Witold Pilecki. Będą też rozmawiać z kierownictwem miejscowego muzeum o ustanowieniu pamiątkowej tablicy i zorganizowaniu wystawy. 25 maja przypada 72. rocznica zamordowania rotmistrza. Parlament Europejski chce, aby tego dnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Zobacz więcej na temat:  Rosja historia Polski II wojna światowa

"Szczególnie wyklęty". 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

- Jako człowiek także wywiadu posiadał olbrzymią wiedzę o działaczach komunistycznych, w tym o Józefie Cyrankiewiczu, jego podwójnej roli w Oświęcimiu i później. W dużym stopniu może to być wierzchołkiem góry lodowej, jak bardzo rotmistrz Pilecki był niebezpieczny dla komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wiesław Jan Wysocki.  
Zobacz więcej na temat:  komunizm PRL II wojna światowa

"Całym swoim życiem służył Polsce". Jacek Pawłowicz o legendarnym Żołnierzu Wyklętym

O postać rotmistrza Witolda Pileckiego oraz działaniach podjęte w celu upamiętnienia jego postaci mówili w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Leszek Wosiewicz, reżyser, autor powstającego filmu o rotmistrzu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1920 Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci Muzeum Żołnierzy Wyklętych II wojna światowa

77 lat temu z KL Auschwitz uciekł Witold Pilecki. Historyk: jego raporty były świadectwem

Historyk, profesor Witold Stankowski przypomina, że ucieczka Witold Pileckiego z KL Auschwitz dała możliwość ukazania światu ogromu niemieckich zbrodni w obozach koncentracyjnych. 77 lat temu w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz uciekł Witold Pilecki wraz dwoma współpracownikami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Żydzi Holokaust

Instytut Pileckiego zaczyna obchody 77. rocznicy ucieczki rtm. Pileckiego z Auschwitz

Instytut Pileckiego zaczyna w internecie obchody 77. rocznicy ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Witold Pilecki uciekł wraz dwoma współpracownikami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim. Przez najbliższe dni, Instytut Pileckiego będzie przypominał o tym wydarzeniu.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz historia Polski II wojna światowa

Dziś przypada 77. rocznica ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. Będą internetowe obchody

Instytut Pileckiego zaczyna w internecie obchody 77. rocznicy ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Witold Pilecki uciekł wraz dwoma współpracownikami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim. Przez najbliższe dni, Instytut Pileckiego będzie przypominał o tym wydarzeniu.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci II wojna światowa Armia Krajowa HISTORIA POLSKA

72 lata temu komuniści wydali wyrok na Witolda Pileckiego

72 lata temu, 15 marca 1948 roku, Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej. W 1940 roku dobrowolnie poddał się on aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, by zdobyć informacje o obozie zagłady. Po ucieczce z obozu walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie działał w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa