Polskie Radio
Section05

Witold Pilecki

72 lata temu komuniści wydali wyrok na Witolda Pileckiego

72 lata temu, 15 marca 1948 roku, Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej. W 1940 roku dobrowolnie poddał się on aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, by zdobyć informacje o obozie zagłady. Po ucieczce z obozu walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie działał w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa

Polscy bohaterowie Auschwitz. Ich czyny podtrzymywały innych na duchu

Rotmistrz Witold Pilecki tworzył tam struktury konspiracyjne, ojciec Maksymilian Kolbe oddał życie za innego więźnia, natomiast Tadeusz Pietrzykowski pokazywał Niemcom swoją wyższość w pojedynkach bokserskich. Wszystkie te bohaterskie czyny miały miejsce w KL Auschwitz, czyli stworzonej przez Niemców "fabryce śmierci".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Auschwitz Niemcy Maksymilian Maria Kolbe Roman Czejarek Sława Bieńczycka

Rotmistrz Pilecki "koszmarem" Władimira Putina

Były doradca Władimira Putina napisał na blogu Echa Moskwy, że rotmistrz Witold Pilecki "stał się koszmarem prezydenta Rosji". W ten sposób Andriej Iłłarionow tłumaczy niedawne wypowiedzi rosyjskiego prezydenta zniekształcające historię II wojny światowej. We wrześniu Parlament Europejski podjął rezolucję o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Pamięci Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Jako patrona wskazano właśnie rotmistrza Witolda Pileckiego - niezłomnie walczącego z hitlerowskim i sowieckim okupantem.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin