Polskie Radio
Section05

Witold Pilecki

80. rocznica ucieczki rotmistrza Pileckiego z Auschwitz. Polskie Radio przygotowało serwis specjalny

Z okazji 80. rocznicy ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z Auschwitz Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy - Szlak Pileckiego. Użytkownicy strony pilecki.polskieradio.pl będą mogli poznać trasę, jaką przebył Witold Pilecki w 1943 roku, i będą mieli okazję przejść jego "szlak życia" - dowiedzą się o etapach biografii rotmistrza.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU POLSKA wiadomości Auschwitz Holokaust

"Chopin na Rakowieckiej". Marcin Gmys: będziemy składać hołd Chopinowi, Pileckiemu i wszystkim bohaterom

"Chopin na Rakowieckiej" to cykl jednoczęściowych recitali pianistycznych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, transmitowanych przez Polskie Radio Chopin. - Wezmą w nich udział polscy pianiści, którzy będą składać hołd Fryderykowi Chopinowi, rotmistrzowi Pileckiemu oraz wszystkim bohaterom - mówi w "Muzycznej Jedynce" Marcin Gmys, dyrektor Radia Chopin. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Marcin Gmys koncerty Polskie Radio Fryderyk Chopin

Cykl "Chopin na Rakowieckiej". Transmisje recitali w Polskim Radiu Chopin

Polskie Radio Chopin zaprasza w najbliższą sobotę, 18 marca na transmisję Inauguracyjnego Koncertu z cyklu „Chopin na Rakowieckiej” – o godz.  17.00. Wybrane kompozycje Fryderyka Chopina zaprezentuje wybitna pianistka - profesor Beata Bilińska. Koncert poprowadzi dziennikarz Programu Pierwszego Polskiego Radia  - Paweł Sztompke. „Chopin na Rakowieckiej” to cykl jednoczęściowych recitali pianistycznych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, transmitowanych przez Polskie Radio Chopin.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Marcin Gmys koncerty Rakowiecka Chopin na Rakowieckiej recital W POLSKIM RADIU

Jedna z sal Parlamentu Europejskiego została nazwana na cześć Witolda Pileckiego

Jedna z sal Parlamentu Europejskiego w Brukseli będzie nosiła imię rotmistrza Witolda Pileckiego - taką zmianę jednomyślnie zatwierdziły władze europarlamentu. Wnioskowali o to deputowani z różnych krajów i grup politycznych - w tym między innymi europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga oraz litewska polityk z grupy ludowców Rasa Jukneviciene.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Parlament Europejski

75 lat temu rotmistrz Witold Pilecki usłyszał wyrok śmierci

3 marca 1948 roku rozpoczął się przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie pokazowy proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, bohatera II wojny światowej, żołnierza niezłomnego, walczącego w powojennym podziemiu niepodległościowym.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci II wojna światowa nazizm Niemcy Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Sprawiedliwi - apel o uhonorowanie Pileckiego i Andersa

Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders zaapelowała - podczas odbywających się w tym kraju Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu - aby za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej uhonorować tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata generała Władysława Andersa oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Władysław Anders II wojna światowa Niemcy nazizm Holokaust Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Z wizytą w Muzeum - Dom Rodziny Pileckich

Muzeum Dom Rodziny Pileckich mieści się w domu rodzinnym Marii Pileckiej – żony Witolda Pileckiego. Zostało powołane uchwałą Rady Miasta Ostrów Mazowiecka w kwietniu 2016 roku, a niedawno, 2 listopada miało miejsce wielkie otwarcie. – Projektując to muzeum i wystawę mieliśmy na myśli przede wszystkim starszą młodzież i ich rodziny – mówił dyrektor muzeum – Tak staraliśmy się opowiedzieć tę historię, żeby ona była zrozumiała dla młodych ludzi, bo wyszliśmy z założenia, że jak będzie dla nich zrozumiała, to będzie zrozumiała dla wszystkich. Wystawa jest dwujęzyczna, polsko-angielska. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców Agata Puścikowska

Andrzej Marek Ostrowski - siostrzeniec Witolda Pileckiego

- Mój wuj Witold Pilecki zatrzymał się właśnie w naszym mieszkaniu i z tego mieszkania po kilku miesiącach, we wrześniu 1940 r., został zabrany. Stało się tak celowo, ponieważ czekał na łapankę, aby trafić do Auschwitz - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Marek Ostrowski, siostrzeniec rtm. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Warszawa Józef Piłsudski społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski