Polskie Radio
Section05

Wołyń

Rocznica rzezi wołyńskiej. Kasprzyk: nie chodzi o zemstę, chodzi o pamięć i prawdę

- Będziemy czcić pamięć tych, którzy 79 lat temu w czasie tego apogeum zbrodni wołyńskiej, zostali zamordowani. Nie chodzi o zemstę, chodzi o pamięć i prawdę - o to wołają ofiary zbrodni wołyńskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska ludobójstwo Ukraina 1943 stosunki polsko-ukraińskie historia Polski społeczeństwo Katarzyna Gójska Sygnały Dnia POLSKA

Ludobójstwo na Wołyniu. Sellin: musimy walczyć o prawdę i budować porozumienie

- Musimy walczyć o prawdę, bo na Wołyniu dokonano ludobójstwa, ale musimy zgodnie z tą prawdą budować porozumienie z Ukraińcami i nie możemy pozwolić na to, żeby Rosja to rozgrywała - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Jarosław Sellin Katarzyna Gójska PiS ludobójstwo Rzeź Wołyńska

Rzeź wołyńska. IPN: dramat Ukrainy nie zwalnia nas z obowiązku pamięci

- Powinniśmy pokazać, że nie używamy historii, właśnie zbrodni wołyńskiej, jako pewnego elementu układanki bieżącej polityki. My tę pamięć podtrzymujemy także w takich okolicznościach, oczywiście z uwzględnieniem wrażliwości, przeżyć, emocji, których doświadczają obecnie Ukraińcy - powiedział Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska ludobójstwo Ukraina 1943 historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN społeczeństwo POLSKA

Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Obchody z udziałem najwyższych władz państwowych

W Warszawie odbędą się dziś (11.07) główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim a także reprezentanci środowisk kresowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Rzeź Wołyńska Ukraina II wojna światowa

Wideo Rocznica "krwawej niedzieli". Sellin: Ukraińcy są coraz bardziej otwarci, aby wyjaśnić tę tragedię

Wkrótce przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Politycy biorący udział w "Śniadaniu w Trójce" zgodzili się, że uda się zbudować nowe relacje polsko-ukraińskie, mimo historycznych obciążeń. – Myślę, że będziemy się dogadywać w sprawie dla nas bardzo ważnej, żeby móc wznowić prace poszukiwawcze, a potem ekshumacyjne i upamiętniające m.in. ofiary rzezi wołyńskiej – powiedział Jarosław Sellin z PiS. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również Marek Sawicki (PSL), Marcin Kierwiński (KO) oraz Paweł Sałek (KPRP).
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Jarosław Sellin Marek Sawicki Paweł Sałek Ukraina POLSKA wojna 2022 HISTORIA banderyzm

Mariusz Błaszczak o słowach ambasadora Ukrainy w Niemczech: to służy Kremlowi

- Takie wypowiedzi, jak ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, służą Kremlowi, a nie wolnemu światu - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, ważne, że słowa ambasadora zostały potępione przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułebę.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak MON wojsko NATO POLSKA Rosja USA Ukraina Rzeź Wołyńska

Skandaliczne słowa Melnyka. Pokora: podgrzewanie atmosfery służy tylko Rosji

W rozmowie z niemieckim dziennikarzem ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk usprawiedliwiał zbrodnie UPA na Wołyniu i zrównał Polaków z nazistami i sowietami. - Dzisiaj podgrzewanie nastrojów nie służy ani nam, ani Ukraińcom. Służy tylko Rosji - i jakoś mnie to nie dziwi, że wywołują to Niemcy - skomentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Pokora z "Kuriera Lubelskiego". 
Zobacz więcej na temat:  polityka Ukraina Rzeź Wołyńska ŚWIAT Niemcy

W Łucku trwa demontaż sowieckich symboli. Znikną z dawnego polskiego cmentarza

Rozpoczął się demontaż sowieckich symboli z terenu dawnego polskiego cmentarza w Łucku - informuje dziennik regionalny "Kurier Lubelski". Zdjętych zostanie ponad dwadzieścia płaskorzeźb gwiazdy z sierpem i młotem z brązu oraz sowieckie napisy, znajdujące się przy wybudowanym tam w latach 1976 - 1977 przez Rosjan Memoriale Wiecznej Chwały.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie zbrodnie sowieckie serwis wschodni pomniki ŚWIAT Europa Ukraina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich