Polskie Radio
Section05

Wołyń

"Nigdy nie pozwolimy na wymazanie z pamięci tej strasznej i ważnej części dziejów". Premier o rzezi wołyńskiej

"Nigdy nie zapomnimy o męczeńskiej śmierci wielu dziesiątek tysięcy Polaków, jak też o bohaterstwie tych, którzy stawali w ich obronie; nigdy też nie pozwolimy na wymazanie z pamięci czy zakłamanie tej strasznej i ważnej części dziejów" - napisał premier Mateusz Morawiecki w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki ludobójstwo historia Polski społeczeństwo

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. 78 lat temu na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Dziś przypada 78. rocznica tak zwanej krwawej niedzieli, gdy w około 150 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina HISTORIA ludobójstwo historia Polski społeczeństwo

Krzesimir Dębski: "morderca mojego dziadka chodził z nim do klasy". 79. rocznica rzezi wołyńskiej

- Tego dnia była niedziela. Moja mama, mój ojciec, mój stryj i inni kuzyni byli na mszy w kościele w swojej wsi Kisielinie. Moi rodzice ocaleli, ale ojciec stracił nogę, a stryj był ranny. Zginęło tego dnia 80 Polaków, mieszkańców tej wsi - powiedział kompozytor Krzesimir Dębski w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa POLSKA Ukraina

Tarnopol uczcił pamięć dowódcy UPA. Jest reakcja prezydenta Tarnowa

Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, miasta partnerskiego Tarnopola na Ukrainie, zapowiedział, że po konsultacji z IPN zdecyduje o reakcji na decyzję tamtejszych deputowanych o nadaniu miejskiemu stadionowi im. dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza.
Zobacz więcej na temat:  Tarnów UPA historia Polski pamięć polityka historyczna dyplomacja małopolskie Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie POLSKA

Wołyń... tam jest początek. Spotkanie z Jerzym Antczakiem

O książce "Jak ja ich kochałem" mówi, że to kolejny film. Kręcony/pisany z tym większą swobodą, że w całkowitym oderwaniu od problemów budżetowych, produkcyjnych czy obsadowych. Kolejne strony/sceny przywołują zapachy i smaki dzieciństwa, obrazy przedwojennego Wołynia i przede wszystkim ludzi, z którymi uznany reżyser zetknął się w trakcie bogatego życia zawodowego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Antczak Jakub Kukla Dwójka