Polskie Radio
Section05

ZSRR

Rozpad ZSRR a przemiany ustrojowe w Rosji. Dr Sadłowski: wielki krach elit

- Elity upadającego i powstającego państwa - Federacji Rosyjskiej - nie za bardzo uwzględniły dorobek, który przygotowywała wielka rosyjska emigracja, która w latach 20. i 30. jeszcze wierzyła w odrodzenie Rosji, w ewolucję systemu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Patryk Sadłowski (Uniwersytet Warszawski).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara ŚWIAT Europa Rosja prawosławie rozpad ZSRR

Armia Andersa - Wojsko Polskie z jeńców w ZSRR

- Anders był człowiekiem doświadczonym, wywodził się z armii rosyjskiej, znał język i realia. Przeżył gehennę aresztowany we Lwowie, siedział w więzieniu na Łubiance. Był to naturalny kandydat do objęcia tego stanowiska - mówił w Dwójce prof. Sławomir Kalbarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Audycję poświęciliśmy fenomenowi Armii Andersa i jej wędrówce z terenów ZSRR na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  armia Andersa historia Polski Władysław Anders Dwójka Antoni Dudek

"Za brak wiedzy płaci się głupimi wypowiedziami". Rzońca odpowiada Tuskowi

- To jest historyk, który chyba nigdy nie pracował jako historyk, może więc parę faktów mógł zapomnieć o tym, jak naprawdę było. Za brak szczegółowej wiedzy o faktach historycznych płaci się głupimi wypowiedziami - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca, komentując wypowiedź szefa PO Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Donald Tusk Armia Czerwona regiony Warszawa infografika

Co oznaczał 8 maja dla Polski, a co dla Zachodu? Dr Brenda: to dwie zupełnie inne rzeczywistości

- Tego samego dnia, gdy na ulicach europejskich miast tłumy szalały z radości z powodu zakończenia wojny, partyzanci dowodzeni przez Stanisława Olszaka "Szareckiego" próbowali odbić trzech aresztowanych przez NKWD kolegów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Waldemar Brenda, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie, autor książki "Wyklęci bohaterowie. Ludzie podziemia niepodległościowego na Warmii i Mazurach po 1945 r.". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa historia Polski IPN Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański

Nie żyje Stanisław Szuszkiewicz. Pierwszy przywódca niepodległej Białorusi

– My, białoruska opozycja demokratyczna, zawsze mówiliśmy, że musimy sami zmienić sytuację panującą w naszym kraju. Musimy sami doprowadzić do demokratyzacji naszego państwa. Ale nie możemy tego zrobić, dopóki Rosja popiera Łukaszenkę, a rosyjskie media głoszą, że jest najlepszym białoruskim prezydentem – mówił Stanisław Szuszkiewicz na antenie Polskiego Radia w 2006 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Stanisław Szuszkiewicz Białoruś śmierć

"Podbój, nie wyzwolenie". Dr Filip Musiał o wkroczeniu Sowietów do Polski w 1944 r.

- Po pól wieku komunizmu w Polsce mamy skłonność do sformułowań propagandowych narzuconych nam przez Sowietów i rodzimych komunistów. Zakłamane pojęcia, które nam narzucono w PRL są żywe do dzisiaj. Ten język wrósł głęboko w naszą mentalność, ciężko się nam z niego wyzwolić nawet 30 lat od 1989 r.  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Filip Musiał, historyk (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Armia Czerwona Tadeusz Płużański Warszawa Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo

Katastrofa czarnobylska – tragedia oswojona przez kulturę masową

Jednym z elementów światowej popkultury XXI wieku stała się - głównie za sprawą serii gier komputerowych S.T.A.L.K.E.R i serialu "Czarnobyl" - katastrofa w czarnobylskiej elektrowni jądrowej z 1986 roku. Odniesienia do niej możemy dostrzec w dziełach współczesnej kinematografii, w książkach, grach i muzyce. Sama "czarnobylska strefa" stała się za to atrakcją turystyczną, która co roku ściąga tysiące turystów. 
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl elektrownia atomowa katastrofa w Czarnobylu HISTORIA turystyka MUZYKA serial FILM Ukraina

"Polacy czuli się oszukani, podobnie jak dziś Ukraińcy". Historyk o zbrodni katyńskiej

- Są politycy którzy mają świadomość rosyjskich zbrodni na Ukrainie, ale, gdy dochodzi do wyciągnięcia z tego wniosków, zaostrzenia sankcji, to uciekają od decyzji. W pewnym sensie pozostawiają Ukrainę na pastwę losu. Podobieństwo do Katynia jest daleko idące - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Tadeusz Wolsza.
Zobacz więcej na temat:  Katyń II wojna światowa zbrodnia katyńska historia Polski Ukraina