Polskie Radio
Section05

Zamek Królewski

Jan Piotr Norblin. "Pokazuje życie codzienne, ale w teatralny sposób"

Jan Piotr Norblin to jeden z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. W Polsce rozwinął talent i właśnie tutaj spędził wiele lat swojego twórczego życia. W pałacu Pod Blachą możemy obejrzeć ekspozycję składającą się ze 125 dzieł francuskiego malarza, które pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Michał Montowski Pałac pod Blachą Jan Piotr Norblin Marta Zdańkowska

Nagrody Totus Tuus rozdane. Zobacz, kogo uhonorowano w tym roku

Fundacja Gajusz, teoretyk muzyki Stanisław Leszczyński, inicjatywa krakowskiego środowiska akademickiego "Dni Jana Pawła II", "Przewodnik Katolicki" oraz dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP ks. Leszek Kryża – to tegoroczni laureaci nagrody Totus Tuus. Wyróżnienia przyznaje Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Jan Paweł II chrześcijaństwo

Festiwal Canaletta - "dzikie pomysły" Zamku Królewskiego w Warszawie

- Ponieważ już od jakiegoś czasu różne "dzikie" pomysły w różnych muzeach się pojawiają, u nas też ich nie brakuje. Myślę, że znajdzie się spora rzesza ludzi, którzy przyjdą, żeby w fajnej, promocyjnej cenie 15 zł zobaczyć od godz. 20.00 wystawę obrazów Canaletta - mówiła w Dwójce Monika Przypkowska z Zamku Królewskiego w Warszawie. Nocne zwiedzanie odbędzie się w najbliższą sobotę (15.10) w ramach Festiwalu Canaletta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Bernardo Bellotto - Canaletto Bernardo Bellotto Jakub Kukla KULTURA

"Święto dobrej książki". XXVII Targi Wydawców Katolickich

Blisko 140 wystawców, ponad 200 wydarzeń (spotkania autorskie, debaty, wystawy), szkolenie dla bibliotekarzy oraz oczywiście nagroda Feniks – tak w skrócie prezentowały się tegoroczne Targi Wydawców Katolickich. Polskie Radio otrzymało nagrodę Feniksa 2022 w dwóch kategoriach za cztery wydawnictwa. 
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Goławski wiara katolicyzm Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) książki książki dla dzieci

Powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Dziedziczak: nie było miejsca, gdzie można oddać im hołd

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie - zapowiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą Jan Dziedziczak w czasie poniedziałkowej konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa świątynia opatrzności HISTORIA historia Polski komunizm okupacja niemiecka pamięć Jan Dziedziczak Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Ryszard Kaczorowski

Mecenat Sasów. Polskie akcenty w kolekcjach królewskich

Herby na ramach obrazów to jedne z licznych śladów unii polsko-saskiej z XVIII wieku. Królowie z dynastii Wettynów August II Mocny i August III poprzez mecenat sztuki przyczynili się do jej rozwoju na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ślady unii polsko-saskiej widoczne są do dziś, w zbiorach porcelany miśnieńskiej, w architekturze Warszawy czy Muzeum Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. 
Zobacz więcej na temat:  Drezno Warszawa Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST SZTUKA malarstwo Bernardo Bellotto Akademia Sztuk Pięknych architektura Saksonia

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Programie 3 Polskiego Radia

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy, w tym radiowa Trójka przygotowały specjalne audycje z archiwalnymi nagraniami oraz rozmowy z ekspertami i historykami. Temat 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego został poruszony w "Pora na Trójkę" i pojawi się w Trójkowych audycjach "Trójka przed południem", "Trójka do trzeciej", "Zapraszamy do Trójki", 'Reportaż w Trójce" oraz "Klub Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Powstanie Warszawskie Klub Trójki Muzeum Żołnierzy Wyklętych Warszawa serwisy specjalne historia Polski