Polskie Radio
Section05

Zbigniew Krajewski

Bohaterskie karty w życiorysach wielkich gwiazd przedwojennego kina i estrady

Poniedziałkową, świąteczną audycję "Czas pogody" poświęciliśmy tym, którzy angaż estradowy lub filmowy zamienili na przydział wojskowy albo walkę podziemną – artystom, którzy tworzyli historię wolnej Polski. Wśród nich byli: Aleksander Żabczyński, który walczył pod Monte Cassino czy Helena Grossówna, która dowodziła jednym z oddziałów w trakcie Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha II wojna światowa

Pogodna seniorka namawia innych, aby nie byli bezczynni

Chyba najbardziej rozgrzewająca może być ciągła aktywność, chęć robienia czegoś dla innych i z innymi. Jedną z takich energicznych osób jest Nina Bielecka z Bielska  Podlaskiego, która dwa lata temu została Osobowością Roku w plebiscycie czytelników "Kuriera Porannego". - Najważniejszy jest plan dnia, jeśli go zrobimy - nie grozi nam nuda i narzekanie - przekonuje pogodna seniorka.
Zobacz więcej na temat:  senior Podlasie chór zwyczaje Małgorzata Raducha

95. urodziny Programu 1. Popularne audycje i ikony Polskiego Radia

Z okazji 95. urodzin radiowej Jedynki w audycji "Czas pogody" przypomnieliśmy pierwsze transmisje satyrycznych i wyjazdowych audycji: "Zgaduj zgadula" i "Podwieczorek przy mikrofonie". Mówiliśmy także o gwieździe Polskiego Radia, Bogusławie Kaczyńskim, który prowadził audycje propagujące muzykę poważną. Wspomnieliśmy również postać niedawno zmarłego Olgierda Buczka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 95 lat Polskiego Radia

Zmarł Olgierd Buczek. Przypominamy rozmowę z legendarnym piosenkarzem

W niedzielę (28 marca) dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Olgierda Buczka. W Programie 1 Polskiego Radia przypominamy archiwalną rozmowę z tym wybitnym piosenkarzem. - Lata temu przyszedł na Myśliwiecką, aby spotkać się ze Szpilmanem, a w 2019 roku zaśpiewał w studiu Szpilmana dla swoich słuchaczy - powiedział wówczas prowadzący audycję Zbigniew Krajewski. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Władysław Szpilman Olgierd Buczek odeszli 2021

Adolf Dymsza prywatnie. Chciał, aby postrzegano go jako człowieka honoru

To dla niego pisał teksty sam Julian Tuwim, to on był największą gwiazdą Qui Pro Quo, tylko on mógł pobić rekord maratonu tanecznego, kołysząc się na parkiecie... 48 godzin. A do tego występy w filmach, teatrach całej przedwojennej Polski i... pasja automobilisty. Resztę oraz to, czego nie wiemy jeszcze o Dodku, dopowiada współautorka biografii pt. "Śmiech przez łzy - opowieść o Adolfie Dymszy - Dodku" - Elżbieta Draczyńska. 
Zobacz więcej na temat:  literatura historia Polski aktor