Polskie Radio
Section05

Zofia Posmysz

Zofia Posmysz: przeżyłam Auschwitz, by dawać świadectwo prawdzie

Zofia Posmysz zmarła 8 sierpnia 2022 roku w hospicjum w Oświęcimiu, tuż obok byłego niemieckiego obozu zagłady, gdzie w latach 40. XX wieku, jako młoda dziewczyna, przeżyła piekło. Obozowy koszmar stał się kanwą jej najsłynniejszego tekstu, na podstawie którego Andrzej Munk nakręcił głośną "Pasażerkę".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Oświęcim literatura książki

Posmysz, Latawiec, Rymkiewicz - wspomnienia

W dzień Wszystkich Świętych, w specjalnej popołudniowej audycji, wspominaliśmy wybitne postaci polskiej kultury: pisarkę i scenarzystkę, byłą więźniarkę obozu koncentracyjnego Auschwitz - Zofię Posmysz, poetkę, prozaiczkę i krytyczkę literacką - Bogusławę Latawiec oraz poetę, eseistę, dramaturga i krytyka literackiego - Jarosława Marka Rymkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz Dwójka Magdalena Łoś Włodzimierz Bolecki Wojciech Chmielewski

Zofia Posmysz: przeżyłam Auschwitz, by dawać świadectwo prawdzie

Zofia Posmysz zmarła 8 sierpnia 2022 roku w hospicjum w Oświęcimiu, tuż obok byłego niemieckiego obozu zagłady, gdzie w latach 40. XX wieku, jako młoda dziewczyna, przeżyła piekło. Obozowy koszmar stał się kanwą jej najsłynniejszego tekstu, na podstawie którego Andrzej Munk nakręcił głośną "Pasażerkę".
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Oświęcim

Odeszli w ciągu minionego roku. Żegnamy wielkie osobistości kultury i sztuki

Muzycy, kompozytorzy, poeci, autorzy literaccy, a także propagatorzy muzyki czy literatury, to oni sprawiają, że nasze życie staje się lepsze, a my sami bardziej wrażliwi na piękno i drugiego człowieka. Gdy odchodzą, zostawiają w swoich dziełach cząstkę siebie samych.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Olgierd Pisarenko Andrzej Korzyński Jacek Trznadel Jarosław Marek Rymkiewicz Ignacy Gogolewski Jerzy Trela Barbara Krafftówna Franciszek Pieczka W POLSKIM RADIU

"W radiu było moje miejsce". Wspomnienie o Zofii Posmysz

W poniedziałek (8 sierpnia) zmarła Zofia Posmysz. Urodzona w 1923 roku pisarka, scenarzystka i autorka słuchowisk była m.in. współtwórczynią emitowanej w Jedynce powieści radiowej pt. "W Jezioranach". - Nie było dnia, żebym do radia jechała z przykrością. Codziennie miałam myśl, że jadę tam, gdzie jest moje miejsce - mówiła w jednej z archiwalnych rozmów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Auschwitz literatura W Jezioranach

"Zofia Posmysz. Nie ma takich słów" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– Pamiętam te sceny, jak SS-mani z psami idą wzdłuż drutów albo gdy SS-man na dachu krematorium wsypuje cyklon B do komina. Ludzie pytają, gdzie był wtedy Bóg, a on był tutaj – wspominała Zofia Posmysz, pisarka, scenarzystka i autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, współtwórczyni popularnej radiowej powieści "W Jezioranach" i słuchowiska "Pasażerka z kabiny 45". Zmarła 8 sierpnia w oświęcimskim hospicjum. 23 sierpnia skończyłaby 99 lat.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Markiewicz reportaż odeszli 2022 Trójka Auschwitz Andrzej Munk II wojna światowa Holokaust pr poleca

Marta Rebzda: kiedy historie wracają, to znak, że muszę je radiowo opowiedzieć

Marta Rebzda, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, jest autorką wielu słuchowisk, których realizacje zaowocowały licznymi nagrodami. W tym roku słuchowisko "Pozwól, że ci opowiem" zdobyło pierwsze miejsce na UK International Audio Drama Festival 2022, a jury Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przyznało autorce nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Dobro wraca podwójnie".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Marta Rebzda reportaż

"Zabieg". Słuchowisko Zofii Posmysz  w adaptacji i reżyserii Leny Frankiewicz

Głównym bohaterem "Zabiegu” jest aktor dostający jedynie role spójne z jego szorstką powierzchownością. Granie psychopatycznych przestępców niepokoi artystę z uwagi nie tyle na wąskie emploi, co na frapujący związek między narzuconym wizerunkiem a własną tożsamością.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Lena Frankiewicz Andrzej Brzoska Michał Tokaj Dawid Ogrodnik Oskar Hamerski

"Człowiek spod kaloryfera". Słuchowisko Zofii Posmysz w adaptacji i reżyserii Leny Frankiewicz

Dla wypuszczonego niedawno z więzienia Gabriela nie ma miejsca w społeczeństwie, które nie chce mu zaufać i dać drugiej szansy. Mężczyzna mieszka na klatce schodowej Kamili – neurotycznej dziennikarki, która ma problem z alkoholem i relacjami damsko-męskimi. Pochodzący z dwóch skrajnie odmiennych światów bohaterowie zbliżają się do siebie, pozbywają uprzedzeń i przewartościowują sposób widzenia otoczenia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Lena Frankiewicz Lidia Sadowa Marcin Bosak Oskar Hamerski

Zofia Posmysz: w mojej drodze zawodowej i prywatnej radio było najważniejsze

- W radiu, w dziale literackim, gdzie pracowałam jako reporterka, poznałam mojego męża Jana Piaseckiego i to ukształtowało moją dalszą drogę, bardzo długą i zróżnicowaną. Powoli, najpierw jako reportażystka, rozwijałam się, już nie tylko tematy obozowe były moimi. Radio mnie wykształciło jako pisarkę - bohaterką audycji "Dwie do setki" była Zofia Posmysz, pisarka i scenarzystka, a także autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, uhonorowana Orderem Orła Białego.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Jakub Kukla Ernest Bryll Andrzej Mularczyk Aleksander Laskowski Auschwitz Ravensbrück Dwójka