Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

PR24 "Poszedł z własnej woli do piekła Auschwitz". Prof. Panfil o postawie i spuściźnie rotmistrza Pileckiego

- Jego wielkość dostrzegamy wyraźnie, jest postacią unikatową, nikt oprócz niego nie zgłosił się na ochotnika do Auschwitz. Takich bohaterskich żołnierzy i cywilów nasza ojczyzna wydała całe mnóstwo. Nasza historia jest jedną, niezwykle przejmującą, bogatą i wspaniałą opowieścią o rodakach, dla których słowo Polska była czymś, co było żywe, najważniejsze w życiu, warte największych poświęceń - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Tomasz Panfil, historyk (KUL, IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski IPN społeczeństwo Muzeum Żołnierzy Wyklętych Witold Pilecki

"Walka i represje". Pawłowicz o Polsce po 9 maja 1945 r.

- W Polsce nie było tak radośnie jak na terenach zajętych przez aliantów na Zachodzie, nadal prowadzone były działania zbrojne, szalała bezpieka, dokonywała aresztowań żołnierzy podziemia niepodległościowego, aresztowano ludzi związanych z Armią Krajową, współpracowników Polskiego Państwa Podziemnego. Cały czas trwała walka i stosowano represje - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman II wojna światowa

"Faktografii porzucić nie można". Leszek Żebrowski odpowiada krytykom Kurasia "Ognia"

-  Na podstawie jednego zeznania, które ma być prawdziwe, próbuje się obalić całą działalność Józefa Kurasia jako polskiego bohatera - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i publicysta Leszek Żebrowski krytykując protest przeciwko upamiętnieniu żołnierza żołnierza wyklętego Józefa Kurasia ps. Ogień. - Elementarnej faktografii porzucić nie można, nie można się od niej odciąć - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański historia Polski

"Chopin na Rakowieckiej". Marcin Gmys: to miejsce nie musi się wyłącznie kojarzyć z katownią

Pomysł współpracy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i Polskiego Radia zrodził się z informacji przekazanej przez panią Zofię Pilecką, córkę rotmistrza Witolda Pileckiego. - Od Pani Zofii wiemy, że jej tata grywał rodzinie muzykę Chopina na fortepianie - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Radia Chopin Marcin Gmys.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Polskie Radio W POLSKIM RADIU KULTURA

75 lat temu rotmistrz Witold Pilecki usłyszał wyrok śmierci

3 marca 1948 roku rozpoczął się przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie pokazowy proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, bohatera II wojny światowej, żołnierza niezłomnego, walczącego w powojennym podziemiu niepodległościowym.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Armia Krajowa II wojna światowa nazizm Niemcy Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Wyroki śmierci zapadły wobec blisko 400 sądzonych". Historyk IPN o działalności sądów doraźnych w PRL

- Badania cały czas trwają, ale w ponad 340 procesach sądy doraźne KBW osądziły ponad 800 osób z czego wyroki śmierci zapadły wobec 363 osób - mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN Paweł Wąs. Na początku lutego 1946 r. komuniści utworzyli tzw. sądy na kółkach, których celem było jak najszybsze spacyfikowanie antykomunistycznego podziemia zbrojnego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 IPN PRL Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman

113. rocznica urodzin Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

Major Wojska Polskiego, dowódca V Wileńskiej Brygady AK, a następnie oddziałów partyzanckich eksterytorialnego Wileńskiego Okręgu AK. W 1948 roku aresztowany przez UB, następnie skazany na karę śmierci i stracony. 12 marca 1910 r. w Stryju urodził się Zygmunt Szendzielarz, późniejszy major "Łupaszka". W Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański rozmawia z Bogusławem Łabędzkim, historykiem z białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Krajowa komunizm PRL

Prezydent Andrzej Duda na Bliskim Wschodzie. Na konferencji ONZ w Katarze mówił o skutkach rosyjskiej agresji na Ukrainę

W Katarze odbyła się V Konferencja ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych. Udział w wydarzeniu wziął prezydent Andrzej Duda, który poruszył kwestie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, w tym bezpieczeństwa żywnościowego i globalnych skutków gospodarczych wojny. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda kancelaria prezydenta Bliski Wschód Katar Zjednoczone Emiraty Arabskie Litwa Polacy za granicą Polonia dziedzictwo narodowe

"Prawda powraca". Rodziny Żołnierzy Wyklętych o identyfikacji ich bliskich

Wzruszenie, wdzięczność i ulga - takie uczucia towarzyszyły rodzinom ofiar komunistycznego terroru i zbrodni niemieckich, które w Belwederze otrzymały noty identyfikacyjne swych bliskich. W sumie tożsamość odzyskało 20 osób, których szczątki w ostatnich latach odnalazł zespół wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej profesora Krzysztofa Szwagrzyka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN komunizm Łączka społeczeństwo historia Polski

Historia w popkulturze. Jaki przekaz przemawia do społeczeństwa?

Przenikanie do popkultury wątków polskiej historii jest coraz częstszym zjawiskiem. Obserwujemy je także na rynku polskim. Do poruszanych przez artystów tematów, należy między innymi historia Żołnierzy Wyklętych. Zespół De Press, Darek Malejonek czy raper Tadek Polkowski – to artyści, którzy w swej twórczości nawiązywali do częśto niełatwej historii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski Arkadiusz Gołębiewski