Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

Joanna Senyszyn przed sądem. Nazwała Żołnierzy Wyklętych "bandą wyrzutków" i "gwałcicielami"

W Sądzie Okręgowym w Gdańsku w poniedziałek rozpoczął się zdalny proces z powództwa Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych oraz członków rodzin Żołnierzy Niezłomnych przeciwko prof. Joannie Senyszyn. Dotyczy on wpisów na temat Żołnierzy Wyklętych zamieszczanych przez posłankę w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd Joanna Senyszyn sądownictwo

PR24 "Poszedł z własnej woli do piekła Auschwitz". Prof. Panfil o postawie i spuściźnie rotmistrza Pileckiego

- Jego wielkość dostrzegamy wyraźnie, jest postacią unikatową, nikt oprócz niego nie zgłosił się na ochotnika do Auschwitz. Takich bohaterskich żołnierzy i cywilów nasza ojczyzna wydała całe mnóstwo. Nasza historia jest jedną, niezwykle przejmującą, bogatą i wspaniałą opowieścią o rodakach, dla których słowo Polska była czymś, co było żywe, najważniejsze w życiu, warte największych poświęceń - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Tomasz Panfil, historyk (KUL, IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski IPN społeczeństwo Muzeum Żołnierzy Wyklętych Witold Pilecki

"Walka i represje". Pawłowicz o Polsce po 9 maja 1945 r.

- W Polsce nie było tak radośnie jak na terenach zajętych przez aliantów na Zachodzie, nadal prowadzone były działania zbrojne, szalała bezpieka, dokonywała aresztowań żołnierzy podziemia niepodległościowego, aresztowano ludzi związanych z Armią Krajową, współpracowników Polskiego Państwa Podziemnego. Cały czas trwała walka i stosowano represje - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman II wojna światowa

"Faktografii porzucić nie można". Leszek Żebrowski odpowiada krytykom Kurasia "Ognia"

-  Na podstawie jednego zeznania, które ma być prawdziwe, próbuje się obalić całą działalność Józefa Kurasia jako polskiego bohatera - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i publicysta Leszek Żebrowski krytykując protest przeciwko upamiętnieniu żołnierza żołnierza wyklętego Józefa Kurasia ps. Ogień. - Elementarnej faktografii porzucić nie można, nie można się od niej odciąć - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański historia Polski

"Chopin na Rakowieckiej". Marcin Gmys: to miejsce nie musi się wyłącznie kojarzyć z katownią

Pomysł współpracy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i Polskiego Radia zrodził się z informacji przekazanej przez panią Zofię Pilecką, córkę rotmistrza Witolda Pileckiego. - Od Pani Zofii wiemy, że jej tata grywał rodzinie muzykę Chopina na fortepianie - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Radia Chopin Marcin Gmys.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Polskie Radio W POLSKIM RADIU KULTURA

75 lat temu rotmistrz Witold Pilecki usłyszał wyrok śmierci

3 marca 1948 roku rozpoczął się przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie pokazowy proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, bohatera II wojny światowej, żołnierza niezłomnego, walczącego w powojennym podziemiu niepodległościowym.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Armia Krajowa II wojna światowa nazizm Niemcy Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne