Polskie Radio
Section05

Andrzej Mietkowski

Powtórka z historii. Spojrzenie na Rosję sowiecką

- Jak się pójdzie za daleko, cały Związek Radziecki może się rozlecieć. Demokracja może być w porządku gdzie indziej, ale w Rosji? Co będzie z Ukrainą, jeśli zanadto liberalnie albo demokratycznie się urządzi? Pod tym względem nacjonalizm rosyjski jest bardzo silną podporą dla reżimów - mówił we wczesnych latach 80. w Radiu Wolna Europa prof. Adam Ulam, urodzony we Lwowie polityk i historyk o naturze władzy w Związku Sowieckim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka ZSRR Rafał Habielski

Stefan Kisielewski. Indywidualista i prowokator

- Ważną decyzją Stefana Kisielewskiego było wejście do Sejmu jako poseł. Po tym jak Gomułka zaczął odchodzić od założeń Października '56, Jerzy Giedroyc zadał pytanie o to, jak powinien zachować się on i inni członkowie koła "Znak". A Kisielewski przecież podkreślał, że to Gieroyc go stworzył jako pisarza, choć przyznawał, że często się różnią w poglądach - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Kisielewski Rafał Habielski Dwójka

Jan Nowak-Jeziorański. Wspomnienie w 17. rocznicę śmierci

- Jan Nowak-Jeziorański miał zapobiec wybuchowi Powstania Warszawskiego, a przynajmniej poinformować dowództwo Armii Krajowej o tym, że alianci nie będą pomagać, że podzielili Europę w ramach sojuszu antyhitlerowskiego i że Polska nie jest w brytyjsko-amerykańskiej strefie wpływów, tzn. że my jesteśmy w strefie wpływów sowieckich - wyjaśniał w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Radio Wolna Europa Jan Ołdakowski Rafał Habielski Dwójka Beata Kwiatkowska Andrzej Sułek

Prof. Rafał Habielski: w stanie wojennym władze nie panowały nad informacją

- Domniemanie skali aresztowań powodowało przekonanie o tym, czym jest stan wojenny; jak głębokim uderzeniem i nieprzyjacielskim zamiarem wobec społeczeństwa jest akt 13 grudnia 1981 roku - mówił prof. Rafał Habielski o dezinformacji mediów, dotyczącej internowania działaczy opozycji w stanie wojennym.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa stan wojenny Rafał Habielski Dwójka historia Polski 1981 internowani chris niedenthal

Rafał Habielski: o stanie wojennym w Radiu Wolna Europa mówiono prawdę

- W momencie kiedy Polska była odcięta od świata zewnętrznego, Radio Wolna Europa stanowiło pierwszą potrzebę informacyjną. To był głos mówiący o tym, co się działo w kraju i jaki był odzew międzynarodowy na te wydarzenia. Stan wojenny nie mógł być traktowany wyłącznie jako wewnętrzna sprawa Polski - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Rafał Habielski Dwójka historia PRL

Święto Niepodległości w czasach PRL

- 11 listopada to nie był dzień w PRL świętowany. Za próbę złożenia kwiatów trafiało się najczęściej do radiowozu, na komisariat. Wielkich wyroków nie było, ale 48 godzin można było spędzić za kratkami w charakterze wichrzyciela, wywrotowca - mówił w audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Rafał Habielski Dwójka Święto Niepodległości PRL Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański

Konstanty Jeleński. Menadżer polskiej literatury na Zachodzie

W "Śladach pamięci" prezentowaliśmy część drugą wspomnień o Konstantym Jeleńskim. Mówiono o nim "menadżer literatury polskiej na Zachodzie". Według Wojciecha Karpińskiego był działającym alter ego Witolda Gombrowicza. Sam Gombrowicz napisał przy jakiejś okazji: "Wszystkie wydania moich dzieł w obcych językach powinny być opatrzone pieczątką »dzięki Jeleńskiemu«".
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Jeleński literatura Paryż KULTURA Radio Wolna Europa RWE Dwójka Rafał Habielski