Polskie Radio
Section05

Angela Merkel

Premier w Berlinie. Pamięć o Auschwitz i rozmowy z Merkel

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rozpoczyna dwudniową wizytę w Berlinie, gdzie m.in. wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel weźmie udział w koncercie z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wizyta polskiego szefa rządu rozpocznie się w Miejscu Pamięci i Edukacji Historycznej Domu Konferencji w Wannsee o 16:30.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Auschwitz rocznica Mateusz Morawiecki

Ekspert: relacje europejsko-tureckie są trudne i zawsze były

Kanclerz Niemiec Angela Merkel składa dziś wizytę w Stambule, gdzie wspólnie z prezydentem Turcji Recepem Erdoğanem odtworzyła turecko-niemiecki kampus uniwersytecki. Oprócz tego przywódcy omówili wiele innych kwestii, m.in. problem migracji i konfliktu w Libii - Relacje europejsko-tureckie są trudne i zawsze były. Tematów ostatnio przybywa chociażby wojna domowa w Libii - zaznacza dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Turcja Unia Europejska Syria Polonia w USA Francja protest Chiny Michał Strzałkowski

Boris Johnson: Rosja zagraża Wielkiej Brytanii i Brytyjczykom

Brytyjski premier Borys Johnson powiedział w niedzielę prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że nie będzie normalizacji stosunków między obydwoma krajami, dopóki Moskwa nie zakończy swojej "destabilizującej działalności", która zagraża bezpieczeństwu. Oświadczenie szefa brytyjskiego rządu stoi w opozycji do ostatniego spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel i Władimira Putina w Moskwie, które część niemieckich mediów uznała za sygnał świadczący o chęci powrotu do współpracy obu krajów. 
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja Wielka Brytania Boris Johnson

Niemcy i Rosja zgodne: interesy zamiast ideałów, gdy chodzi o Nord Stream 2

W niemieckich mediach nie milkną echa komentarzy po ostatnim spotkaniu kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Władimira Putina w Moskwie. Jak zauważają komentatorzy, rozmowa przywódców obu państw trwała blisko cztery godziny, a tematy kontrowersyjne, takie jak zamordowanie w Berlinie imigranta z Gruzji, zostały świadomie wykluczone z agendy. Przeważały wspólne sprawy - ocenił autor atrykułu w dzienniku "Tagesspiegel". Z kolei "Bild" stwierdził, że Merkel przestała już być równorzędnym przeciwnikiem Putina.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Władimir Putin Rosja Iran USA sankcje USA sankcje Unii Europejskiej

Anna Kwiatkowska-Drożdż: Amerykańskie sankcje zdenerwowały Niemców

- Niemcy uważają, że bez Rosji nie da się zarządzać porządkiem na świecie, a już na pewno na Bliskim Wschodzie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich. W audycji "Światowa Szachownica" także o tym, jak na niemieckie społeczeństwo i politykę wpłynęła falę imigracji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki OSW Berlin Niemcy emigracja Turcja Nord Stream II

Prof. Piotr Madajczyk o spotkaniu Merkel-Putin: kalkulacja polityczna, a nie sympatia

- Nie sądzę, żeby po tych wcześniejszych doświadczeniach Niemiec, nagle Angela Merkel poczuła się przepełniona zaufaniem i sympatią do Rosji. Z jednej strony zdaje sobie świetnie sprawę z obiektywnych uwarunkowań, jak Iran i niebezpieczeństwo uruchomienia fali migrantów, z drugiej tego, jak są definiowane interesy gospodarcze Niemiec – mówił w PR24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Unia Europejska Rosja Władimir Putin Niemcy

Rosja i Niemcy chcą dokończyć budowę Nord Stream 2

Rosja i Niemcy chcą dokończyć budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream - oświadczyli na wspólnej konferencji prasowej w Moskwie przywódcy obu krajów. Władimir Putin i Angela Merkel nie wspomnieli o negatywnych ocenach części europejskich  (w tym polskich) ekspertów, zdaniem których druga nitka Gazociągu Północnego zagraża energetycznemu bezpieczeństwu Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Niemcy Władimir Putin Nord Stream 2

Iran wychodzi z porozumienia nuklearnego. Apel Merkel, Johnsona i Macrona

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz Emmanuel Macron - prezydent Francji, zaapelowali do władz Iranu o nie wycofywanie się z porozumienia nuklearnego. We wspólnym oświadczeniu wezwali, by kraj ten nie przekraczał limitów produkcji wzbogaconego uranu.
Zobacz więcej na temat:  likwidacja Ghasema Solejmaniego Stany Zjednoczone Iran Irak Bliski Wschód Emmanuel Macron ŚWIAT Boris Johnson