Polskie Radio
Section05

Angela Merkel

NASZ WYWIAD Martin Schulz szefem MSZ? Z tego płyną dwa istotne wnioski

Jeśli potwierdzą się doniesienia o nowej obsadzie fotela szefa dyplomacji – może to oznaczać, że wizja reformy UE Paryża ma większe szanse na realizację – ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego. Nie wiadomo wciąż, czy nowy rząd powstanie - członkowie SPD w referendum muszą wyrazić na to zgodę. Jeśli tego nie zrobią, niewykluczone są nowe wybory.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy NASZ WYWIAD wybory w Niemczech SPD CDU Martin Schulz Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD Doły partyjne SPD zablokują rząd osłabionej Angeli Merkel?

Jest uzgodnienie koalicyjne, są informacje o obsadzie ministerstw w nowym niemieckim rządzie – o Martinie Schulzu jako szefie MSZ i o tym, że CDU i kanclerz Angela Merkel oddają SPD kluczowe resorty.  – Po wstępnych ustaleniach ws. nowego rządu można się spodziewać pewnych zmian w polityce europejskiej Berlina, ale podkreślmy - nie jest do końca pewne, czy rząd ostatecznie się uformuje – mówił portalowi PolskieRadio.pl Tomasz Morozowski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy NASZ WYWIAD wybory w Niemczech SPD CDU Martin Schulz Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady

Niemcy: koalicja CDU-SPD już pewna?

W środę rano (7.02) agencje poinformowały, że CDU, CSU i SPD porozumiały się we wszystkich najistotniejszych punktach, które będą ujęte w umowie koalicyjnej. Tymczasem jak przypominał Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich, koalicja nie jest jeszcze przesądzona. - Ponad 400 tys. członków SPD ma prawo głosu poprzez głosowanie listownie. Oni zdecydują, czy ta koalicja powstanie, czy nie - zauważył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski II wojna światowa Holokaust Niemcy Martin Schulz CDU SPD IPN

Niemcy: koalicja rządowa coraz bliżej. Co z Nord Stream II?

Niemieckie media informują o przełomie w negocjacjach koalicyjnych chadecji (CDU/CSU) z socjaldemokratami. Teraz o powstaniu koalicji zdecydują w referendum członkowie SPD. Co taka koalicja oznaczałaby w kontekście przyszłości Nord Stream II? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Wojciech Jakóbik z portalu „BiznesAlert.pl”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 CDU Nord Stream 2 Martin Schulz Rosja Niemcy bezpieczeństwo energetyczne

"Niemcy wolą nie angażować się w tę sprawę"

– Kanclerz Merkel raczej niechętnie wypowiada się odnośnie spraw o dużym napięciu emocjonalnym, które dotyczą relacji polsko-niemieckich. Woli zachowywać dystans, bo wie, że jest to delikatny temat – powiedział prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Odniósł się w ten sposób do opinii niemieckiej prasy, która oceniła, że wypowiedź kanclerz lub prezydenta Niemiec pomogłaby załagodzić spór polsko-izraelski.
Zobacz więcej na temat:  IPN Izrael Holokaust Niemcy historia Polski II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej

Rozmowy koalicyjne w Niemczech. "Merkel ma plan B"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że w rozmowach koalicyjnych z socjaldemokratami z SPD pozostało jeszcze szereg punktów spornych i dużo pracy; z kolei szef SPD Martin Schulz zasugerował, że rozmowy mogą trwać dłużej niż do niedzieli. O negocjacjach koalicyjnych w Niemczech mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Berlinie Waldemar Maszewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Martin Schulz CDU SPD

Merkel kontra Macron. Europejska potyczka w Davos

- Wizja Europy nakreślona przez Macrona jest tak szeroka, że zagarnia niemal cały obszar dyskusji - powiedział w audycji "Więcej świata" dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentując walkę o polityczny prymat w Europie, której areną jest teraz szczyt w Davos. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Światowe Forum Ekonomiczne w Davos Niemcy Francja Komisja Europejska Emmanuel Macron Szwajcaria Sławomir Dębski