Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne. Początki walki konspiracyjnej

Gdy we wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie toczyło zacięte walki z Niemcami i Sowietami, a sytuacja na frontach wskazywała na nieuchronną porażkę polskiej armii, już zapadały pierwsze decyzje o organizacji oporu przeciw najeźdźcom i okupantom. Żołnierze przed kapitulacją zakopywali broń, myśląc o kontynuacji walki. Oficerowie tworzyli zręby podziemnych struktur. Tak rodziło się Polskie Państwo Podziemne i jego zbrojne ramię Armia Krajowa.
Zobacz więcej na temat:  IPN Paweł Lekki

"Jedyna kobieta, która dokonała skoku z Cichociemnymi". Historyk wspomina postać Elżbiety Zawackiej

Na antenie Polskiego Radia 24 historyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Brodacki wspominał sylwetkę profesor generał - Elżbiety Zawackiej, która jest uważana za jedną z największych polskich bohaterów II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski II wojna światowa Powstanie Warszawskie Cichociemni nazizm Niemcy

Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu. "Pamięć należy przekazywać kolejnym pokoleniom"

"Pomniki pozwalają każdemu człowiekowi rozeznać się w dziejach własnej wspólnoty" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście, który został odczytany przez wicepremiera Piotra Glińskiego podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żołnierze Wyklęci HISTORIA POLSKA premier Mateusz Morawiecki Piotr Gliński społeczeństwo

Rocznica powstania Zrzeszenia WiN. Sejm minutą ciszy uczcił Żołnierzy Wyklętych

Sejm uczcił w piątek minutą ciszy poległych i zamordowanych członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z okazji przypadającej 2 września rocznicy powołania zrzeszenia. W rocznicę stracenia przywódców IV Zarządu WiN w więzieniu mokotowskim, 1 marca 1951 roku, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Żołnierze Wyklęci II wojna światowa Wolność i Niezawisłość infografika

PR24 Niszczenie cmentarzy AK. Historyk: Białoruś wpisuje się w kontynuację barbarzyńskich totalitaryzmów

- Administracja Białorusi wpisuje się w kontynuację zupełnie barbarzyńskich systemów totalitarnych okresu II wojny światowej. (...) Im nie wystarczyło pokonanie przeciwnika i zabicie go, ale starali się go jeszcze upodlić, obedrzeć z godności i zniszczyć groby, żeby nie pozostała żadna pamięć - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Krajewski, odnosząc się do dewastowania cmentarzy AK na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka historia Polski pamięć Europa

Zdewastowany cmentarz AK na Białorusi. Dr Leśkiewicz: reżim Łukaszenki złamał wszystkie reguły umowy z 1995 roku

- Działania białoruskie, które prowadzone są co najmniej od kilku miesięcy, stoją w sprzeczności z umową zawartą między rządem Rzeczypospolitej a rządem Republiki Białorusi w styczniu 1995 roku. Umowa ta określała warunki ochrony grobów i miejsc pamięci ofiar wojen oraz represji - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz (IPN). 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dudkiewicz Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka

PR24 Zdewastowany cmentarz AK na Białorusi. Ekspert: to zaplanowana kampania antypolska

- Nie ma żadnych wątpliwości, że reżim białoruski prowadzi zaplanowaną kampanię, której celem jest usunięcie z przestrzeni publicznej miejsc pamięci i pochówku, które świadczą o polskości tych ziem - powiedział w Polskim Radiu 24 analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk komentując sprawę dewastacji cmentarza AK na Grodzieńszczyźnie. - Wiemy na pewno, że dziesięć miejsc zostało zniszczonych - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Wojciech Konończuk ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka

Pożegnanie Marii Mireckiej-Loryś. Prezydent: wszystko, co robiła, robiła dla Polski

Wszystko, co w życiu robiła, robiła to dla Polski - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowych mjr Marii Mireckiej-Loryś "Marty". Pożegnanie zasłużonej kombatantki rozpoczęła Msza święta żałobna w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa II Rzeczpospolita HISTORIA historia Polski Stronnictwo Narodowe Andrzej Duda Warszawa Wojsko Polskie Powązki Instytut Pamięci Narodowej odeszli 2022 społeczeństwo

Polacy i Hiszpanie z organizacji „Poland First to Fight” upamiętnili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Hiszpańskie stowarzyszenie historyczno-kulturalne „Poland First to Fight”, ambasada RP w Madrycie, Instytut Polski, Konsulat Generalny w Barcelonie i organizacje polonijne upamiętniły w poniedziałek 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbyły się rano przy grobie żołnierki AK i łączniczki w Powstaniu Liliany Skorel na cmentarzu w Borja koło Saragossy, a wieczorem przy grobie powstańca Stanisława Serdakowskiego pod Madrytem - powiedział prezes „Poland First to Fight” Alberto Trujillo.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Hiszpania Polonia