Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Polacy i Hiszpanie z organizacji „Poland First to Fight” upamiętnili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Hiszpańskie stowarzyszenie historyczno-kulturalne „Poland First to Fight”, ambasada RP w Madrycie, Instytut Polski, Konsulat Generalny w Barcelonie i organizacje polonijne upamiętniły w poniedziałek 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbyły się rano przy grobie żołnierki AK i łączniczki w Powstaniu Liliany Skorel na cmentarzu w Borja koło Saragossy, a wieczorem przy grobie powstańca Stanisława Serdakowskiego pod Madrytem - powiedział prezes „Poland First to Fight” Alberto Trujillo.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Hiszpania Polonia

"Kanał", "Eroica", "Miasto 44". Powstanie Warszawskie oczami twórców filmowych

O tym, co działo się przez 63 dni Powstania Warszawskiego, wiemy przede wszystkim z relacji jego uczestników. Jest też wiele zdjęć, są nagrania, ale w ciągu 78 lat od wybuchu powstańczego zrywu powstało też wiele filmów, które pozwalają nam, chociaż w niewielkim stopniu, wyobrazić sobie, jak trudne były to dni dla walczącej Warszawy, dla jej mieszkańców, dla powstańców. Wśród filmów poświęconych Powstaniu wyróżnia się "Kanał" Andrzeja Wajdy czy przewrotna "Eroica" Andrzeja Munka, a w ostatnich latach - filmy Jana Komasy, przede wszystkim "Miasto 44".
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Małgorzata Raducha Patryk Michalski Andrzej Wajda Janusz Morgenstern Jan Komasa Powstanie Warszawskie Warszawa FILM Andrzej Munk Jerzy Stefan Stawiński Ewa Błaszczyk Tadeusz Łomnicki Mateusz Kościukiewicz Krzysztof Kamil Baczyński śmierć II wojna światowa reżyser

Jan Ołdakowski: z klęski może zrodzić się poczucie jedności i dumy. To jest też nadzieja dla Ukrainy

– Powstanie Warszawskie pokazuje, że są wartości cenniejsze niż życie. Lekcją jest to, że najważniejszą wartością jest niepodległość. Nawet po tak potwornych zniszczeniach jest możliwa odbudowa – mówił 1 sierpnia w Trójkowym komentarzu dnia, Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Jan Ołdakowski wywiad Ukraina Trójka

Dr Ukielski o nastrojach przed powstaniem: warszawiacy liczyli, że uda się wyzwolić miasto zanim wejdą Rosjanie

- Warszawiacy wiedzieli kilka dni wcześniej, nim wybuchło powstanie, pobitych, wycofujących się Niemców, mieli też w pamięci ich rozbrajanie w 1918 roku, więc zdecydowana większość warszawiaków liczyła, że powstanie potrwa krótko i że uda się wyzwolić Warszawę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, historyk i politolog, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Gościem audycji był także ks. prof. Jan Przybyłowski (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa Ludowe Wojsko Polskie (LWP) 1944 HISTORIA okupacja niemiecka POLSKA Polskie Radio 24

Bernard Ładysz. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wspaniały głos, talent aktorski i charyzma – tak można określić postać Bernarda Ładysza, którego setna rocznica urodzin przypada 24 lipca. Z archiwum PR wybraliśmy wspomnienia tego znakomitego śpiewaka z roku 1965, w których opowiada o trudnych warszawskich początkach i o tym, jak przypadek sprawił, że z magazyniera stał się zauważonym głosem. Dziennikarz Tomasz Zapert opowiada o wojennym rozdziale z życia Ładysza: o walce w szeregach wileńskiej AK i o wywózce przez NKWD.
Zobacz więcej na temat:  Bernard Ładysz MUZYKA Zbigniew Krajewski fortepian II wojna światowa NKWD Warszawa opera śpiew aria filharmonia narodowa organy pieśń

"Jego historia nadaje się na kilka filmów". Tadeusz Płużański o Henryku Wieliczko ps. Lufa

- Można powiedzieć, że chłopaki z Wileńskiej AK to był inny sort Polaków, taki jeszcze bardziej zaangażowany, jeszcze bardziej patriotyczny. Oni rzeczywiście żyli tymi wartościami Bóg, Honor, Ojczyzna i byli przy tym niezwykle skuteczni  - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA Tadeusz Płużański ludzie POLSKA