Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Adam Borys ps. Pług. Pierwszy dowódca batalionu AK "Parasol"

W tym roku mija 35. rocznica śmierci Adama Borysa - organizatora i pierwszego dowódcy legendarnego batalionu Armii Krajowej "Parasol", który był oddziałem do zadań specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK. Jedną z najsłynniejszych akcji bojowych tego oddziału był udany zamach na Franza Kutscherę, dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Adam Borys Dorota Truszczak historia Polski batalion

70. rocznica zamordowania "Łupaszki". Historyk: był wierny do końca

- Dowodząc jednostkami wojskowymi na Wileńszczyźnie, Białostocczyźnie i na Pomorzu pokazał, że zalicza się do najzdolniejszych oficerów Wojska Polskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk Bogusław Łabędzki.  70 lat temu, 8 lutego 1951 r., w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na mjr Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce" - dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, a następnie oddziałów partyzanckich Wileńskiego Okręgu AK.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci komunizm PRL II wojna światowa

Hubert Borys: ojciec nie starał się wracać do wojennych wspomnień

- Jego opowieści były często krótkie i anegdotyczne. Wydaje mi się, że to była celowa polityka, aby nasza wyobraźnia dziecięca nie była skierowana na wojnę, klęskę i ciężkie przeżycia. Chciał, żebyśmy żyli swoim dziecinnym, szczęśliwym życiem - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Hubert Borys, syn Adama Borysa ps. Pług.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa batalion Powstanie Warszawskie Dwójka parasol Paweł Siwek

"O powstaniu styczniowym uczono nas w bardzo różny i dziwny sposób". Raszkowska w rocznicę zrywu

- Powstanie styczniowe jest wyjątkowym zdarzeniem w historii. Ważnym dla wielu poprzednich pokoleń. Dla żołnierzy Armii Krajowej, dla ludzi z II RP, ale przede wszystkim dla bohaterów Powstania Warszawskiego, powstańcy styczniowi to były wyjątkowe postacie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dziennikarka Grażyna Raszkowska, opowiadając o powstawaniu filmu pt. "Sprawa Traugutta".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Powstanie Styczniowe Romuald Traugutt

"Wszyscy, cały naród polski, jesteśmy winni wdzięczność". Prezydent pożegnał płk Lidię Lwow-Eberle

Na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Lidii Lwow-Eberle, sanitariuszki i żołnierza Armii Krajowej, działaczki kombatanckiej i archeolog. Polską bohaterkę pożegnały władze państwowe. Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślał wkład Lidii Lwow-Eberle w odzyskanie przez Polskę wolności. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda premier Mateusz Morawiecki Marszałek Sejmu Elżbieta Witek Powstanie Warszawskie pogrzeby historia Polski

K.K. Baczyński w serwisie specjalnym Polskiego Radia

Z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis internetowy składający się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia, wspomnień, wierszy w interpretacji wybitnych polskich aktorów, a także piosenek do tekstów Baczyńskiego. Strona baczynski.polskieradio24.pl wystartowała w 100. rocznicę urodzin artysty - 22 stycznia tego roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Kamil Baczyński poezja literatura Powstanie Warszawskie Polskie Radio Polskie Radio 24 historia Polski Krzysztof Kossowski Szare Szeregi

"Cześć i chwała Alojzemu Piaskowskiemu, hańba jego katom". Premier oddał hołd żołnierzowi AK

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał na Facebooku, że w czwartek przypada 74. rocznica śmierci Alojzego Piaskowskiego ps. "Tornado" i "Drukarz", żołnierza AK i dowódcy Konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego "Odra" Nowa Sól. "Cześć i chwała Piaskowskiemu, hańba jego katom" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki pamięć społeczeństwo historia Polski II wojna światowa POLSKA

Kontrowersje wokół rzekomej zdrady Stanisława Jastera

Stanisław Gustaw Jaster był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Wywieziony do obozu KL Auschwitz działał w konspiracyjnym ruchu oporu. Po ucieczce stamtąd brał udział w specjalnych akcjach AK, w tym likwidowaniu zdrajców i konfidentów. W 1943 roku oskarżono go o współpracę z Niemcami. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach po 12 lipca 1943 roku, prawdopodobnie został zabity przez kolegów z konspiracji.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne Katarzyna Jankowska