Polskie Radio
Section05

astronautyka

Poleci w kosmos jako drugi Polak w historii. "To wynik zaangażowania naszego kraju w rozwój ESA"

Polski astronauta Sławosz Uznański weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że Europejska Agencja Kosmiczna oraz Axiom Space - amerykańska firma działająca w branży kosmicznej - podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kosmos astronauta Europejska Agencja Kosmiczna esa POLSA Sławosz Uznański NAUKA Waldemar Buda Ministerstwo Rozwoju

Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. "Proces rekrutacyjny był dosyć długi"

Polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - poinformowało ministerstwo rozwoju i technologii. W piątek szef resortu Waldemar Buda podpisał porozumienia w tej sprawie z Europejską Agencją Kosmiczną oraz amerykańską firmą działającą w branży kosmicznej - Axiom Space. Do zadań Polaka będzie należało testowanie najbardziej zaawansowanych technologii polskich przedsiębiorców oraz realizacja eksperymentów i programu edukacyjnego skierowanego do uczniów.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Ministerstwo Rozwoju technologie astronomia Waldemar Buda esa NASA

Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. "To ogromna szansa"

Polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, dodając, że Polak będzie m.in. testował zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców i realizował eksperymenty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kosmos astronauta Waldemar Buda Europejska Agencja Kosmiczna Ministerstwo Rozwoju przemysł GOSPODARKA esa NASA

Kosmiczna inwestycja Polski. "Mamy szansę stać się czołowym europejskim dostawcą danych obserwacyjnych"

Polska Agencja Kosmiczna odebrała trzy zestawy teleskopów do obserwacji satelitów i tzw. śmieci kosmicznych. Każdy zestaw to cztery teleskopy. Zlokalizowane w miejscach o doskonałych warunkach obserwacyjnych - w Chile, Australii i RPA - będą dostarczały dane o ruchu na orbicie 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Koszt inwestycji to ponad 30 mln złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kosmos obserwacje NAUKA astronomia satelita społeczeństwo

Kosmiczne uprawy. Szklarnia - kolejny krok na drodze do pozaziemskich hodowli

Jedzenie w kosmosie, pozaziemskie uprawy - to nie jest scenariusz science fiction - to już jest rzeczywistość. Ostatnio coraz częściej możemy słyszeć o kolejnych odkryciach związanych z uprawą roślin czy warzyw w warunkach kosmicznych. Niedawno udało się stworzyć szklarnię o odpowiednich warunkach, w których można uprawiać rośliny na Marsie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kosmos jedzenie Marta Zinkiewicz Jan Olejniczak

Jak zostać astronautą? Dr Sławosz Uznański o szansach na podróż w kosmos

Dr Sławosz Uznański, specjalista od elektroniki na co dzień pracujący w najbardziej prestiżowym laboratorium fizycznym na świecie, został członkiem ekipy Europejskiej Agencji Astronomicznej. Pokonał przy tym ponad 20 tysięcy kandydatów i ma szanse na podróż w kosmos. Jakie będą jego pierwsze zadania w kosmosie i jak wygląda droga do bycia astronautą?
Zobacz więcej na temat:  Trójka kosmos astronauta Sławosz Uznański Witold Lazar Przemysław Lis

O eksploracji Księżyca w rocznicę misji Apollo 17

Mija 50. rocznica startu ostatniej załogowej misji księżycowej Apollo 17. Tego samego dnia z pokładu statku wykonano słynne zdjęcie Ziemi - "Blue Marble" - najczęściej wykorzystywaną fotografię w dziejach ludzkości. "Blue Marble" jest jedną z niewielu fotografii pokazujących w pełni oświetloną Ziemię, gdyż w momencie wykonywania zdjęcia Słońce znajdowało się za statkiem kosmicznym. Dlaczego Apollo 17 to ostatnia misja księżycowa? 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kaligrafia pismo odręczne zdolności średniowiecze kosmos księżyc

Francuskiego astronautę zbadał… hologram. Na czym polega holoportacja?

W październiku ubiegłego roku chirurg dr Josef Schmidt złożył wizytę lekarską francuskiemu astronaucie Thomasowi Pesquetowi. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Pesquet przebywał wówczas na… Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a lekarz był obecny w postaci hologramu. O kolejnym wielkim kroku ludzkości, jaki NASA postawiła w sferze technologii, w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedział Rafał Grabiański z portalu naukowego Urania.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka hologram NASA kosmos astronauta technologie