Polskie Radio
Section05

astronautyka

Misja Artemis III. Astronauci wrócą na Księżyc, ale później niż planowano

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła we wtorek, że lądowanie astronautów na Księżycu w ramach misji Artemis III odbędzie się w 2026 r., czyli rok później, niż planowano. Rok później, w 2025 r., wyruszy też poprzedzająca ją misja Artemis II mająca zabrać astronautów w lot wokół Księżyca. Opóźnienie ma dać więcej czasu na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem misji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka NASA NAUKA księżyc astronomia GOSPODARKA

All inclusive na Marsie. Dlaczego ludzie chcą latać w kosmos?

Branża związana z astronautyką rozwija się coraz szybciej. Badania prowadzi już nie tylko NASA, ale i sektor komercyjny. - Wkraczamy w nową erę eksploracji kosmosu - przekonuje Justyna Pelc z Innspace team. - Połączenie interesów różnych grup pozwoli lepiej zbadać zagadnienia związane z tym tematem i przyczyni się do realizacji jednego z największych marzeń ludzkości - zobaczenia Ziemi z góry. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA STYL ŻYCIA Weronika Puszkar kosmos astronauta

Misja PROBA-3. Czy umożliwi zbadanie korony słonecznej?

PROBA-3 to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) polegająca na wystrzeleniu dwóch satelitów, które będą tworzyć jedną sztywną platformę orbitalną. Satelity będą poruszać się jeden za drugim - zsynchronizowane z milimetrową dokładnością - i tworzyć teleskop o długości 150 metrów. Celem jest obserwacja korony słonecznej.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia Polska Akademia Nauk esa Dorota Truszczak Piotr Orleański słońce korona słoneczna Aleksander Urbaniak

Misja PROBA-3. Czy umożliwi zbadanie korony słonecznej?

PROBA-3 to nazwa misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w której Polska ma znaczący udział. Misja ta polega na wystrzeleniu dwóch satelitów, które będą tworzyć jedną sztywną platformę orbitalną. Satelity będą poruszać się jeden za drugim - zsynchronizowane z milimetrową dokładnością - i tworzyć teleskop o długości 150 m.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia Polska Akademia Nauk esa Dorota Truszczak

Budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana. Nowe "oczy" na wszechświat

Ten projekt ma już 18 lat, w tym roku wszedł w dorosłość. A we wrześniu rozpoczęto odlewanie z 17 ton szkła siódmego, o średnicy około 8,5 metra, zwierciadła przyszłego teleskopu Magellana. To ostatni element czaszy, która ma posłużyć obserwacjom kosmosu z Ziemi po 2029 roku. I to z rozdzielczością 10 razy lepszą niż kosmiczne super oko – czyli działający od 1990 roku Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kosmos astronomia planety planetoida Centrum Nauki Kopernik

Jak długo żyją komety? Czy wszystkie mają ogon?

Pewnego dnia z Układu Słonecznego znika jedna planeta. Co się stało? Sprawę stara się rozwikłać Celestynka – mała kometa o lodowym, ale wielkim sercu. Przy okazji sama wpada w kosmiczne tarapaty. Śledząc trajektorię jej przygód, poznacie nie tylko plotki z życia planet, ale i prawa rządzące Wszechświatem. Gośćmi "Jedynki Dzieciom" były: Monika Milewska oraz Agnieszka Pollo, autorki książki "Dziewiąta planeta". 
Zobacz więcej na temat:  dzieci kometa astronomia Joanna Ficińska

Poleci w kosmos jako drugi Polak w historii. "Rzeczywiście to zrobił"

- Polak rzeczywiście to zrobił. W zeszłym roku był nabór na nowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zostało wyłonionych kilkunastu, z tym że pięciu to była ekipa główna, która zaczęła szkolenia od razu po konkursie. Reszta to była ekipa zapasowa, albo ekipa dodatkowa i wśród tej ekipy dodatkowej znalazł się Sławosz Uznański - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były szef Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kosmos astronauta Sławosz Uznański

Poleci w kosmos jako drugi Polak w historii. "To wynik zaangażowania naszego kraju w rozwój ESA"

Polski astronauta Sławosz Uznański weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że Europejska Agencja Kosmiczna oraz Axiom Space - amerykańska firma działająca w branży kosmicznej - podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronauta Europejska Agencja Kosmiczna esa Sławosz Uznański Waldemar Buda Ministerstwo Rozwoju