Polskie Radio
Section05

astronomia

Dziewanna, Lem, Muminek, Zosiakaczmarek... Skąd się biorą nazwy planetoid?

Astronomowie odkryli już prawie milion planetoid. Ponad połowie z nich przypisano numer. Ponad 22 tysiące obiektów ma nazwę własną. Tych imion mogłoby zapewne być więcej - w końcu każdy odkrywca marzy o tym, by uwiecznić w kosmosie własne nazwisko, imię ukochanej, idola albo kotka. Ale nadawanie nazw planetoidom nie jest takie proste.
Zobacz więcej na temat:  kosmos asteroida Asterix i Obelix James Bond Freddie Mercury Muminki mitologia Stanisław Lem planetoida planety planeta układ słoneczny Monty Python tom hanks Bob Dylan The Beatles Frank Zappa J.R.R. Tolkien HISTORIA

Przegapiliście superpełnię? Zapiszcie te trzy daty

W nocy z poniedziałku na wtorek na niebie można było obserwować tzw. superpełnię (lub superksiężyc). Niestety nie miało ku temu okazji wielu Polaków, którzy zamiast patrzeć w niebo, martwili się ulewnymi deszczami. Na szczęście okazja do zobaczenia spektakularnego zjawiska jeszcze się pojawi w tym roku i to więcej niż raz.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA ciekawostki księżyc zaćmienie księżyca pełnia księżyca Polskie Radio 24 POLSKA

POLSKIE RADIO 24 Zbliża się Noc Perseidów. Co warto wiedzieć przed obserwacją?

Ziemia co roku pomiędzy 11 a 13 sierpnia przemieszcza się przez rój meteorów, zwanych Perseidami. W tym okresie przypadają tzw. noce spadających gwiazd, choć to, co przedostaje się do ziemskiej atmosfery z gwiazdami nie ma nic wspólnego. O tym zjawisku opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 astronom z Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium Toruń" Jerzy Rafalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA spadające gwiazdy perseidy kosmos

Badania nad odkrywaniem planet pozasłonecznych. Czym jest zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego?

Nagroda Copernicus jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft. Pierwszy konkurs odbył się w 2006 roku, a tym roku jej laureatami zostali prof. Andrzej Udalski oraz prof. Joachim Wambsganss. Doceniono ich wkład w rozwój astrofizyki poprzez badania nad soczewkowaniem grawitacyjnym oraz odkrywaniem planet pozasłonecznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski planety Fundacja na rzecz Nauki Polskiej astronautyka fizyka