Polskie Radio
Section05

astronomia

Prof. Wilhelmina Iwanowska. Kim była i jak zasłużyła się dla Torunia?

Prof. Wilhelmina Iwanowska to pionierka polskiej astrofizyki, współtwórczyni Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach i pierwsza kobieta w zarządzie Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Dla uhonorowania zasług badaczki miasto Toruń uczyniło ją patronką 2025 roku. - Całym swoim życiem dowodziła, że kosmos nie ma granic - zaznacza prof. Andrzej Strobel. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki prof. Wilhelmina Iwanowska Zobacz także Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Ciemna materia kontra superziemia. Astronomiczne rewolucje Bohdana Paczyńskiego

Astronomem był właściwie od dziecka. Nigdy nie zastanawiał się nad praktycznym zastosowaniem swoich odkryć. Chciał po prostu wiedzieć coraz więcej. – Wiele osób interesuje się różnymi rzeczami tylko dlatego, że są dziwne i ciekawe, że coś niezwykłego się z nimi dzieje – mówił Bohdan Paczyński w Polskim Radiu w 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  fizyka kosmos Uniwersytet Warszawski odkrywcy Wszechświat USA Wilno NAUKA

Asteroida Bennu sunie ku Ziemi. Naukowcy symulują uderzenie

Naukowcy przeprowadzili symulację uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię. Miałoby to nastąpić we wrześniu w 2182 roku. Wyniki są alarmujące. Zderzenie spowodowałoby potężną falę uderzeniową. Asteroida pozostawiłaby ogromny krater, wyrzucając do atmosfery ogromną ilość pyłów. A takie pyły, jeśli dostaną się do atmosfery, mogą wywołać globalną ciemność i gwałtowne ochłodzenie.
Zobacz więcej na temat:  asteroida kosmos Ziemia układ słoneczny Wszechświat ŚWIAT

Jan Heweliusz. "Jego obserwacje inspirowały największych astronomów"

– Heweliusz był wybitnym astronomem, jednym z tych, którzy byli niezbędni, żeby na przykład Isaac Newton mógł sformułować swoje odkrywcze teorie – oceniał na antenie Polskiego Radia historyk astronomii prof. Jarosław Włodarczyk. – Giganci potrzebują danych i wiedzy zgromadzonych przez innych, a obserwacje Heweliusza inspirowały największych astronomów.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Jan Heweliusz Mikołaj Kopernik odkrycia i ciekawostki

Jak przeżyć na Marsie? Naukowcy z Politechniki Warszawskiej szukają odpowiedzi

Zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej stara się znaleźć odpowiedź na dwa pytania: Jak i kiedy na Marsie wyrośnie pierwsza roślina? W jaki sposób stworzyć na tak wymagającej planecie warunki do życia? Perspektywy czasowe nie są tak odległe, bo według szacunków naukowców może to się wydarzyć za trzy pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Monika Suszek Politechnika Warszawska Mars kosmos