Polskie Radio
Section05

astronomia

Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca w Polsce. Posłuchaj niezwykłej relacji

70 lat temu, 30 czerwca 1954 roku, miało miejsce ostatnie jak do tej pory pełne zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce. Choć zjawisko było widoczne na całej połaci kraju, pełne zakrycie tarczy słonecznej przez Księżyc można było obserwować w okolicy Suwałk. Oglądał je i relacjonował na gorąco z wysokości 7000 metrów specjalny wysłannik Polskiego Radia, towarzyszący lotniczej ekspedycji badawczej astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA zaćmienie słońca słońce księżyc

Księżyc, który zamienił planetę w karzełka. Charon, Pluton i kosmiczne przypadki

Na kilku teleskopowych zdjęciach Plutona z lat 1965-1978, oznaczonych w archiwum jako fotografie "z defektem", widać dziwne wybrzuszenie na powierzchni planety. Dzięki niemu właśnie odkryto księżyc, którego nikt nie szukał, a który wprowadził spore zamieszanie we współczesnej astronomii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Pluton USA Arizona odkrywcy obserwacje układ słoneczny kosmos sonda planety planeta księżyc

W jaki sposób rozpocząć obserwacje astronomiczne?

Czy wszystkie ciała niebieskie już zostały odkryte? Czy mapę nieba można jeszcze uzupełniać? W jaki sposób rozpocząć obserwacje astronomiczne? I czy jest do nich potrzebny profesjonalny sprzęt? A co zrobić, jeśli odkryjemy na niebie obiekt, którego nikt przed nami nie zauważył? O tym opowiedział nasz gość, Karol Wójcicki, który zaczął interesować się astronomią, kiedy miał tyle lat, ile słuchacze "Jedynki Dzieciom".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska dzieci astronautyka

Inżynieria kosmiczna. Czym jest i jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich?

Centrum Badań Kosmicznych PAN jest najstarszym i największym polskim instytutem naukowo-inżynieryjnym. Odpowiedzi na pytania, czym jest inżynieria kosmiczna, jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich i z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne, będzie można poznać w trakcie otwartych seminariów inżynierskich organizowanych przez CBK PAN. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kosmos inżynieria NAUKA Polska Akademia Nauk astronautyka

Ale widok! Meteor rozbłysnął na portugalskim niebie [WIDEO]

Służby publiczne powiatu Castro Daire w Portugalii zostały w niedzielę w nocy postawione w stan gotowości po tym, jak media społecznościowe obiegły doniesienia o świetlistej kuli która pojawiła się na niebie i była widoczna w kilku miastach kraju – donoszą portugalskie media. Świadkowie wskazują na niezwykłą jasność tego obiektu, niektórzy mówią o towarzyszącym jej huku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Portugalia kosmos meteoryt