Polskie Radio
Section05

Auschwitz

Marsz Żywych. Prezydent: Holokaust zrodził się z nienawiści, dziś z niej rodzą się zbrodnie na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Marszu Żywych w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz. Jak podkreślił, "upamiętniamy ofiary Holocaustu, by nigdy więcej na świecie nic takiego się nie zdarzyło". Nawiązał do wojny na Ukrainie. - Tamta zbrodnia zrodziła się z nienawiści. Dziś z niedowierzaniem czytamy stenogramy rozmów rosyjskich żołnierzy. To rozmowy zwykłych ludzi, z których przebija nienawiść - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Ukraina Holokaust wojna 2022 Oświęcim II wojna światowa HISTORIA prezydent Andrzej Duda

Marsz Żywych z udziałem prezydenta. Tysiące osób oddało hołd ofiarom Holokaustu

- Wymowa tego wydarzenia, jakim jest Marsz Żywych, jest niezwykle poruszająca. Jest zawsze bardzo głębokim przeżyciem. Ale zarazem, choć temu marszowi zawsze towarzyszy zaduma i żałoba, jest to wydarzenie zwycięstwa życia -  powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Holokaust Oświęcim Żydzi HISTORIA Niemcy

"Zapomina się o innym wydarzeniu". Historyk o obchodach rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz

- Pozostaje kwestia poszanowania tego pierwszego transportu, gdzie przeszło 728 więźniów zostało przywiezionych do KL Auschwitz. To byli Polacy, Żydzi, którzy dostali się do przepełnionego więzienia w Tarnowie - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Klistała (historyk, autor książek o KL Auschwitz).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz rocznica antysemityzm Yad Vashem

Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Rybińska: mamy tu przede wszystkim sprzeczne statystyki

- Tutaj mamy przede wszystkim sprzeczne statystyki: te federalne wskazują na skrajną prawicę jako źródło tychże ataków. Natomiast mamy również inne badania np. Uniwersytetu w Bielefeld, który wskazuje na wprost coś odwrotnego, czyli, że większość, która stoi za tymi atakami to muzułmanie. Te statystyki są tak ze sobą sprzeczne, że trudno jest w Niemczech prowadzić jakąś sensowną debatę - mówiła w Polskim Radiu 24  Aleksandra Rybińska (portal Wpolityce.pl, tygodnik "Sieci").              
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz rocznica antysemityzm Yad Vashem

Onet pisze o polskim antysemityzmie w rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Historyk: to po prostu kłamstwo

- Kto jak kto, ale Niemcy i Austriacy najlepiej się znają na antysemityzmie. Zarzucanie nam czegokolwiek jest po prostu kłamstwem. Wiadomo, że wszędzie, gdzie jest przewaga jakiegoś narodu, różnych grup etnicznych zawsze będą chęci i niechęci wzajemne, z różnych powodów - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gruszczyński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz rocznica antysemityzm onet Yad Vashem

Zofia Posmysz: w mojej drodze zawodowej i prywatnej radio było najważniejsze

- W radiu, w dziale literackim, gdzie pracowałam jako reporterka, poznałam mojego męża Jana Piaseckiego i to ukształtowało moją dalszą drogę, bardzo długą i zróżnicowaną. Powoli, najpierw jako reportażystka, rozwijałam się, już nie tylko tematy obozowe były moimi. Radio mnie wykształciło jako pisarkę - bohaterką audycji "Dwie do setki" była Zofia Posmysz, pisarka i scenarzystka, a także autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, uhonorowana Orderem Orła Białego.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz Monika Zając Jakub Kukla Ernest Bryll Andrzej Mularczyk Aleksander Laskowski Ravensbrück Dwójka

Warszawa uczciła pamięć o ofiarach Holokaustu. "Mamy szczególny obowiązek dawać świadectwo światu"

Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, społeczność żydowska oraz dyplomaci z kilku państw uczcili w Warszawie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystość, przypadająca w 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, zorganizowano przed stołecznym Pomnikiem Bohaterów Getta.
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Żydzi Holokaust II wojna światowa społeczeństwo Warszawa HISTORIA historia Polski

77. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Zachowaliśmy marzenia o wolności. One pozwoliły nam przetrwać"

- W tych tragicznych warunkach zachowaliśmy ludzkie odruchy, zachowaliśmy marzenia o wolności. One pozwoliły nam dotrwać do końca - mówił były więzień Bogdan Bartnikowski podczas uroczystości 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. 
Zobacz więcej na temat:  Holokaust POLSKA społeczeństwo HISTORIA rocznica niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

77 lat temu wyzwolono niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada właśnie dziś, 27 stycznia. Na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie zakończyły się prace nad symboliczną mogiłą Żydów zmarłych lub zamordowanych na ulicach warszawskiego getta. W Muzeum Ulmów w Markowej otwarto wystawę "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady". Główne uroczystości odbędą się jednak na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi historia Polski II wojna światowa