Polskie Radio
Section05

Auschwitz

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: ta wojna wciąż dzieli

- W kategoriach osobistych, ofiar i państw, które są dziedzicem tego strasznego doświadczenia, jakie zgotowało nam państwo niemieckie, III Rzesza, w porozumieniu ze Związkiem Sowieckim, cierpienie powinno łączyć, cierpienia nie porównuje się między państwami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej Westerplatte historia Polski Holokaust Niemcy Rosja polityka POLSKA

76. rocznica wyzwolenia obozu śmierci w Auschwitz. Uroczystości tylko online

Byłe więźniarki Auschwitz – Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch, prezydent RP Andrzej Duda oraz dyplomaci z Izraela i Rosji zabiorą głos podczas uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Z powodu pandemii obchody odbędą się tylko online. 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia Auschwitz przypada - ustanowiony przez ONZ - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa POLSKA

"Poważny i niebezpieczny błąd". Ambasada w Rzymie reaguje na "polski obóz koncentracyjny Auschwitz"

W przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasada Rzeczypospolitej w Rzymie rozesłała apel do włoskich mediów, by nie używały w swoich publikacjach błędnej nazwy "polski obóz koncentracyjny Auschwitz". "Określenia te stanowią poważny i niebezpieczny błąd, który wypacza prawdę historyczną" - przypomina ambasada. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Włochy II wojna światowa historia Polski Niemcy Holokaust

Kontrowersje wokół rzekomej zdrady Stanisława Jastera

Stanisław Gustaw Jaster był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Wywieziony do obozu KL Auschwitz działał w konspiracyjnym ruchu oporu. Po ucieczce stamtąd brał udział w specjalnych akcjach AK, w tym likwidowaniu zdrajców i konfidentów. W 1943 roku oskarżono go o współpracę z Niemcami. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach po 12 lipca 1943 roku, prawdopodobnie został zabity przez kolegów z konspiracji.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne Katarzyna Jankowska

Uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Głos ocalonych wybrzmi tylko online

Oficjalne upamiętnienie 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która przypada 27 stycznia, odbędzie się jedynie w przestrzeni internetowej. Głos zabiorą ocaleni. Podczas uroczystości podkreślony będzie los najmłodszych ofiar obozu – podało Muzeum Auschwitz. W Auschwitz Niemcy zamordowali ponad 200 tys. dzieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski II wojna światowa rocznica

Auschwitz w granicach Polski na mapie "The Economist". Świrski: obóz śmierci zbudowali Niemcy

- Mapa, która ukazała się na portalu "The Economist", obrazuje gęstość osiedlenia diaspory żydowskiej w Europie. Przed wojną nie było Auschwitz w Polsce, nie było obozu śmierci. Wystosowaliśmy list z żądaniem zmiany granic na tej mapie - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  polityka historyczna Niemcy II wojna światowa zbrodnie wojenne historia Polski społeczeństwo Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 POLSKA

O. Ignacy Rejch o św. Maksymilianie Kolbe: uważał, że modlitwa Zdrowaś Mario to kula karabinowa

- O. Kolbe uważał, że modlitwa Zdrowaś Mario to jest kula karabinowa. Kula, która nie zabija ale rani w sposób duchowy i zachęca do dobra i uczciwości - powiedział ojciec Ignacy Rejch, ostatni żyjący świadek świętego Maksymiliana Kolbe.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niepokalanów franciszkanie śmierć rocznica II wojna światowa HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Bohdan Korzeniewski. Ocalony, który ratował skarby polskiej kultury

Bohdan Korzeniewski był historykiem i krytykiem teatru, wykładał w przedwojennym Instytucie Sztuki Teatralnej na wydziale reżyserii i scenografii. W Okresie okupacji nauczał teatru w podziemiu, był członkiem Tajnej Rady Teatralnej. W jednym z pierwszych transportów w 1940 został wywieziony do Auschwitz, skąd został wykupiony za ogromną sumę 100 tys. złotych.
Zobacz więcej na temat:  Bohdan Korzeniowski literatura Anna Lisiecka Dwójka KULTURA