Polskie Radio
Section05
Auschwitz

"Stawiamy rotmistrzowi Pileckiemu symboliczny pomnik"

- Nasz projekt ma służyć przede wszystkim poznaniu wartości, którym rotmistrz się poświęcił. Żył i umarł dla wartości chrześcijańskich, dla wierności dekalogowi. Naszą pracą stawiamy rotmistrzowi symboliczny pomnik, który jest hołdem dla niego, świadectwem pamięci dla naszych potomków – powiedziała Małgorzata Kupiszewska, koordynatorka projektu „Rotmistrz Pilecki - bohater niezwyciężony”. O projekcie i „Raporcie Witolda” opowiadała w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Auschwitz II wojna światowa Witold Pilecki HISTORIA

Spór o słowa w Auschwitz. "Burza w szklance wody"

– Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli – powiedziała premier Beata Szydło, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 14 czerwca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Opozycja odniosła się do tych słów krytycznie, uznając, że jest to aluzja ze strony premier do sprawy przyjmowania migrantów. O sprawie w Podsumowaniu Tygodnia rozmawiali Adam Buła (Polska The Times) i Marcin Rola (wrealu24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Beata Szydło uchodźcy rząd Beaty Szydło Prawo i Sprawiedliwość

Wypowiedź premier w Auschwitz. "B. Szydło ma do tego prawo"

„Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli” – powiedziała w środę premier Beata Szydło na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 14 czerwca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Opozycja odniosła się do tych słów krytycznie, uznając, że jest to aluzja ze strony premier do sprawy przyjmowania uchodźców. Wypowiedź premier Beaty Szydło komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Semka („Do Rzeczy”).
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Oświęcim nazizm Niemcy III Rzesza Beata Szydło Piotr Semka

Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz

Przedstawiciele najwyższych władz państwowych, pracownicy muzeum oraz bliscy byłych więźniów uczestniczyli w Oświęcimiu w obchodach 77. rocznicy pierwszego transportu do obozu Auschwitz. 14 czerwca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Beata Szydło Piotr Gliński muzeum Paweł Pawlica Oświęcim HISTORIA historia Polski II wojna światowa

Rotmistrz Witold Pilecki. "Historia zwraca mu pamięć"

W sobotę w Warszawie przy Alei Wojska Polskiego odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Był żołnierzem Armii Krajowej oraz dobrowolnym więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony 25 maja 1948 roku. O rotmistrzu w audycji Historia na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki PRL komunizm Auschwitz

Höss - jeden z największych nazistowskich oprawców

Rudolf Höss, komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, został skazany na śmierć 2 kwietnia 1947 roku, a stracony dwa tygodnie później. – Był "profesjonalistą" w swoim fachu, najpierw w obozie w Sachsenhausen, by następnie rozwinąć największy obóz zagłady w historii świata – powiedział w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Oświęcim Rudolf Hess Auschwitz