Polskie Radio
Section05

bezpieczeństwo energetyczne

Debata na temat dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2

Komisja PE debatowała w czwartek nad nowelizacją dyrektywy, której przyjęcie mogłoby ograniczyć opłacalność Nord Stream 2. Niemieccy europosłowie z SPD i CDU skrytykowali tempo prac nad przepisami, parlamentarzyści innych frakcji i krajów wyrazili poparcie dla projektu. O perspektywach zmiany podejścia UE do Nord Stream 2 mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Rosja Niemcy energetyka Zdzisław Krasnodębski Komisja Europejska Parlament Europejski

Nowe zasady działania branży energetycznej w związku z rynkiem mocy

Parlament przyjął ustawę wprowadzającą w Polsce rynek mocy – mechanizm zmieniający model rynku energetycznego z jednotowarowego (na którym wyceniania jest tylko energia) na dwutowarowy (na którym wyceniania jest zarówno energia jak i moc niezbędna w systemie, zwłaszcza w szczycie zapotrzebowania). Wprowadzenie zmian oznacza podwyżki dla konsumentów energii, jednak nowy model jest konieczny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. O rynku mocy mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energetyka prąd

"Bezpieczeństwo energetyczne jest niezwykle ważne"

„Polska zmieni mapę gazową Europy dzięki Baltic Pipe i Naftoportowi i pomoże sąsiadom” – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. O tym, czy są to tylko nasze życzenia czy realne scenariusze rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Sławomir Horbaczewski, Kazimierz Krupa (DrawBridge) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha).
Zobacz więcej na temat:  Baltic Pipe gaz gospodarka polska Nord Stream 2 Rosja Andrzej Sadowski

Nord Stream 2. "Polityczny projekt uzależnienia Europy"

Dania zamierza przyjąć ustawę pozwalającą zablokować budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2. W weekendowym wywiadzie dla „Bilda” były szef NATO Duńczyk Anders Fogh Rasmussen stwierdził, że gazociąg Nord Stream 2 to pułapka Rosji. O przyszłości projektu mówił w audycji Świat w Powiększeniu Piotr Stępiński z Biznes Alert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Dania Rosja Niemcy Gazprom gaz ziemny

Gaz LNG z USA trafi do Polski. "Przełamano monopol"

Do Polski trafi gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w Waszyngtonie umowę na dostawy tego surowca. W ciągu pięciu lat do naszego kraju przypłynie do dziewięciu statków z gazem. W Rządzach Pieniądza komentarz Mateusza Walewskiego z PwC, Macieja Stańczuka z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Piotra Soroczyńskiego, ekonomisty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 LNG USA PGNiG

Kontrakt gazowy z Rosją sprzed lat. "Eksperci alarmowali"

Dziennikarze tygodnika „Sieci” napisali, że „podpisana 29 października 2010 r. umowa gazowa nie jest dla Polski korzystna”. W przytaczanych przez autorów tekstu dokumentach można przeczytać, że sami Rosjanie mieli wątpliwości, co do proponowanych przez wicepremiera Waldemara Pawlaka rozwiązań. O kontrakcie gazowym z Rosja z 2010 roku mówił w audycji Gorący Temat Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Gazprom gaz ziemny Waldemar Pawlak Wojciech Jakóbik elektrownia atomowa

„Secesja Katalonii może zmienić rynek gazu w UE”

Hiszpania jest liderem eksportu LNG w Europie. Działa tam sześć terminali, a kraj realizuje około połowę dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem tych obiektów. Komisja Europejska uznaje rozwój importu gazu skroplonego za priorytet. Wskazuje, że istnieje już infrastruktura pozwalająca zrealizować do 43 procent zapotrzebowania na gaz za pomocą dostaw LNG. O referendum w Katalonii w kontekście dostaw gazu mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Hiszpania niepodległość katalonia Unia Europejska referendum w Katalonii Wojciech Jakóbik LNG

Wspólne interesy i rozbieżności między Polska a Węgrami

Premier Węgier Viktor Orban przebywał w piątek w Warszawie. Głównym tematem rozmów z Beatą Szydło były relacje dwustronne między naszymi państwami, współpraca wyszehradzkiej czwórki oraz Wspólnoty Europejskiej. Premier Węgier powiedział, że Unia Europejska bez Polski i Węgier byłaby o wiele biedniejsza. O wizycie węgierskiego premiera w Polsce mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Krzysztof Mazur (Klub Jagielloński) i Piotr Zaremba (Sieci).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Viktor Orban Unia Europejska Krzysztof Mazur Beata Szydło Rosja imigranci w Europie

Czy Polska powinna postawić na energię jądrową?

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy wskazywał, że Polska potrzebuje elektrowni jądrowej. W związku z polityką klimatyczną UE nasz kraj musi znacząco obniżyć emisję CO2, co wiąże się z częściową rezygnacją z elektrowni węglowych. Jak ukształtować nowy mix energetyczny? W audycji Szukając Dziury w Całym mówił o tym Piotr Maciążek z Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energia atomowa energia elektryczna

"PiS nigdy nie chciało i nie chce wyprowadzać Polski z UE"

W czwartek jako gość specjalny prof. Piotr Gliński wygłosił przemówienie w panelu dyskusyjnym „Przyszłość Wspólnoty Europejskiej na fali eurosceptycyzmu”. Wicepremier poruszył szereg istotnych dla Europy zagadnień, związanych z przyszłością Unii, jej szansami i zagrożeniami po ubiegłorocznym Brexicie. Z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim rozmawiał w Polskim Radiu 24 Karol Tokarczyk (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej kryzys w strefie euro uchodźcy imigranci w Europie

"Chcemy zahamować budowę gazociągu Nord Stream 2"

– Działania, które podejmujemy mają jedno na celu, zahamowanie tej szkodliwej inwestycji, która przeczy integracji Unii i jej bezpieczeństwa energetycznego – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Gość odniósł się do planowanej budowy gazociągu Nord Stream 2. W ostatnich dniach stanęła ona pod znakiem zapytania, po przyjęciu przez Kongres USA ustawy, dającej możliwość nałożenia sankcji na firmy, uczestniczące w tym projekcie.    
Zobacz więcej na temat:  polityka Marek Gróbarczyk żegluga śródlądowa Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Nord Stream 2 Unia Europejska Mierzeja Wiślana POLSKA

Reakcje UE na amerykańskie sankcje wobec Rosji

Biały Dom poinformował, że prezydent Donald Trump zamierza podpisać ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji i utrudnia mu zniesienie już obowiązujących. Ustawa, która została wcześniej przyjęta przez Kongres, zaostrza także amerykańskie sankcje wobec Korei Północnej i Iranu. Nowe restrykcje wywołały zaniepokojenie w niektórych unijnych stolicach, gdyż mogą uderzyć w europejskie firmy współpracujące z Rosją. O szczegółach w Magazynie Europejskim mówiła Magdalena Skajewska z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA sankcje Rosja sankcje USA Nord Stream 2 Magdalena Skajewska Niemcy

USA: sankcje wobec Rosji uderzą w Nord Stream 2

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji i utrudnia prezydentowi Donaldowi Trumpowi zniesienie już obowiązujących. Uchwalone przepisy umożliwiają także nałożenie sankcji na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. O decyzji mówił w PR24 korespondent Polskiego Radia z USA Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  USA Rosja sankcje sankcje USA Nord Stream 2 Donald Trump Niemcy gazociąg północny