Polskie Radio
Section05

Borysław Czyżak

Koji Kamoji marzył o Paryżu, ale jego drugą ojczyzną została Polska

Był rok 1959, gdy urodzony w Tokio Koji Kamoji przybył do Polski. Początkowo celem jego podróży był Paryż. Artysta konceptualny - malarz, twórca obiektów i instalacji - do dziś mieszka jednak nad Wisłą. W minioną sobotę (30.03) skończył 90 lat, a 18 marca został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zobacz więcej na temat:  Koji Kamoji SZTUKA Jakub Kukla Gloria Artis KULTURA Dwójka

50. rocznica śmierci Artura Nachta-Samborskiego. Dlaczego większość prac trzymał w ukryciu?

Artur Nacht-Samborski miał dwie twarze artystyczne. Za życia pokazywał publiczności swoje spokojne prace, ale po jego śmierci, światło dzienne ujrzały dzieła pełne wyrazu, w których można dostrzec piętno horroru drugiej wojny światowej. O artyście i jego pracach opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia Borysław Czyżak - znawca sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo Artur Nacht-Samborski Jakub Kukla

Kapiści - grupa studentów z Polski na naukach w Paryżu. Nowa jakość w malarstwie

- W młodej wówczas jeszcze Polsce powstał pomysł, że trzeba dążyć do świata i wysłano grupę utalentowanej młodzieży na studia do centrum ówczesnego świata artystycznego, czyli Paryża - mówił w Dwójce Borysław Czyżak, autor książki "Kolekcja. Opowieści o współczesnej sztuce polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo Jakub Kukla KULTURA SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych Kraków Paryż