Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

"Święta piłka". Czy mundial to religia mężczyzn?

Zapraszamy do spojrzenia na mundial okiem kibica, czyli człowieka głęboko wierzącego... w zwycięstwo. Czy stadion to współczesna świątynia, a football świecka religia mężczyzn? Jak piłkarską pasję postrzegają piłkarze, którzy zostali duchownymi? Czy ma to coś wspólnego z życiem wiarą? Czym jest „liturgia” sportu i czy stadion może być świecką „świątynią”?
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół mistrzostwa świata Piłka nożna SPORT

Bezcenna ekstaza

W tym roku diecezja siedlecka obchodzi 200-lecie istnienia. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby jej dzieje nie kryły w sobie bezcennych skarbów i niezwykłych historii. To w posiadaniu diecezji znajduje się jedyny w Polsce obraz El Graeco – Ekstaza św. Franciszka. W jaki sposób się tam znalazł i jakie sensacje odkryła niedawna konserwacja obrazu? Zapraszamy na podróż w czasie i przestrzeni po Ziemi siedleckiej.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół ekumenizm

Lednica: młodzi przeszli przez Bramę-Rybę. Wybrali Chrystusa

Przejście o północy przez Bramę-Rybę, Bramę Trzeciego Tysiąclecia - symbolizujące akt wyboru przez uczestników Chrystyusa -  zakończyło 22. Spotkanie Młodych na Polach Lednickich.  Uczestniczyło w nim około 85 tysięcy osób - obecny był też prezydent, który objął to wydarzenie swoim patronatem. Do zgromadzonych pozdrowienia przesłał papież Franciszek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lednica aktualności katolickie

Bliski Wschód. Kulisy prześladowań chrześcijan

105 tysięcy chrześcijan ginie rocznie za wiarę w Chrystusa, czyli co 5 minut ginie jeden chrześcijanin. 200 milionów chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, a w 116 krajach świata łamane jest prawo do wolności religijnej. Według danych przytaczanych przez dyrektora Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemara Cisło, 350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnych formom dyskryminacji. O męczeństwie chrześcijan na Bliskim Wschodzie mówił w audycji Kulisy Spraw dziennikarz Witold Gadowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 islam Bliski Wschód

Żywa tradycja i śpiew średniowieczny zespołu Jerycho

- Z moich badań źródeł wynika, że śpiew średniowieczny był bardzo różnorodny. To nie były anielski śpiewy, tylko często był on bardzo mocno, a nawet brutalny. Trudno jest odpowiedzieć na pytanie jak dokładnie ten śpiew brzmiał, ale warto zapoznać się z wizją zespołu Jerycho, która czerpie z koncepcji muzykologicznych Marcela Peresa. Nasze brzmienie odwołuje się do tradycji, którą poznałem na polskiej wsi, czyli śpiewania głosem otwartym, pełnym – mówił w audycji Rozpruwacz Kulturalny Bartosz Izbicki muzykolog, dyrygent, lider zespołu Jerycho.
Zobacz więcej na temat:  religia śpiew średniowiecze muzyka tradycyjna

Świadkowie prawdy

W maju mija 73 rocznica zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozów koncentracyjnych, takich jak na przykład Ravensbruck, Mauthausen-Gusen (5 maja) czy Dachau (29 kwietnia), który stał się miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. Jak dzisiaj Niemcy podchodzą do tych miejsc, jak utrwalają i podtrzymują pamięć o tamtych dramatycznych wydarzeniach, i czy zdarza im się zamazywać historię? W audycji wstrząsające wspomnienia byłych więźniów, którym udało się przeżyć niemieckie obozy koncentracyjne,a dziś - pomimo sędziwego wieku - są jednymi z nielicznych żyjących świadków tak okrutnej historii.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół ekumenizm

Amerykański baptysta o odkłamywaniu antykatolickiej narracji

Profesor Rodney Stark, baptysta, rozprawia się w książce "Nie mów fałszywego świadectwa" z forsowaną w historiografii, przede wszystkim protestanckiej, lewicowej, antykatolicką narracją. Profesor Paweł Skibiński, który napisał przedmowę do polskiego wydania książki, powiedział w Polskim Radiu 24, że Rodney Stark odkłamuje między innymi antysemityzm katolicyzmu. Stark w książce wydanej przez PiW przypomina mechanizmy bardzo brutalnej wojny religijnej wypowiedzianej przez tych co rzekomo zajmowali obiektywne stanowiska. Dotyczy to między innymi okresu Oświecenia.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia antysemityzm literatura

Debata społeczna o interkomunii w Niemczech

W Niemczech toczy się szeroka debata na temat interkomunii. Dyskusja dotyczy sytuacji małżonków protestanckich i Katolików, którzy chcieliby móc przystępować do jednej komunii. Konferencja Episkopatu Niemiec zaproponowała przyznanie im takiego prawa. Mówił o tym w audycji Terlikowski na Froncie ks. prof. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół protestantyzm katolicyzm Tomasz Terlikowski

Papież: wznoszę moją modlitwę za ofiary i ich krewnych

Papież Franciszek modlił się z wiernymi w niedzielę w Watykanie o to, by na świecie zakończyła się przemoc i nienawiść i by w sercach ludzi miejsce znalazło pojednanie i braterstwo. Papież wyraził bliskość z narodem Indonezji, gdzie doszło do ataków bombowych. W niedzielnych zamachach na trzy kościoły w indonezyjskim mieście Surabaja zginęło według ostatnich danych co najmniej 13 osób, a ponad 40 zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Franciszek aktualności katolickie Indonezja