Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

Szpitale powstańcze

Zapomniane, zmienione na domy kultury albo te, które przetrwały do dziś. W nich lekarze, siostry zakonne, jako pielęgniarki i kapelani wojskowi, którzy w piekle wojny świadczyli, że człowieczeństwo i wiara zobowiązują. Kim byli ci, którzy dotrzymali złożonej przysięgi lekarskiej, jakie były losy powstańczych kapelanów i co stało się z miejscami, gdzie życie ludzkie było tak cenne i kruche?
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół ekumenizm pielgrzymka Powstanie Warszawskie szpital

Mija rok od Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

- Udział w Światowych Dniach Młodzieży doładował mnie ogromną ilością życiowej energii - powiedział Jan Sochoń, jeden z wolontariuszy w czasie ŚDM 2016. W dniach 29-30 lipca w tym samym miejscu, w którym dwanaście miesięcy temu papież Franciszek spotkał się z młodymi, odbędą się obchody 1. rocznicy ŚDM w Krakowie. W Polskim Radiu 24 ich uczestnicy wspominali wydarzenie sprzed roku, a także powiedzieli, jakie miało dla nich znaczenie.
Zobacz więcej na temat:  Światowe Dni Młodzieży

"Splot religijności i polskości jest czymś niesamowitym"

– Patrząc przez pryzmat polskiej kultury i historii można odnieść wrażenie, że Polacy traktują siebie jako naród w szczególny sposób powiązany z religią – powiedział Paweł Rojek, socjolog i filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji „Życie z duszą, czy bez” zastanowiliśmy się, w jak mocny sposób Polacy związani sią z religią katolicką i w jakim stopniu naznacza ona narodową kulturę.
Zobacz więcej na temat:  religia katolicyzm społeczeństwo historia Polski

Historia i religia w ujęciu Alaina Besancona

Problemy wiary i Kościoła we współczesnym świecie, rozpatrywane na tle historii chrześcijaństwa. Oto główny temat najnowszej książki Alaina Besancona, francuskiego filozofa, historyka, wybitnego znawcy Rosji i jednego z największych sowietologów dwudziestego wieku. W audycji „Rozpruwacz kulturalny” rozmowa o publikacji „Współczesne problemy religijne”, a o spojrzeniu na historię jej autora.
Zobacz więcej na temat:  religia Alain Besançon Rosja książki literatura Kościół