Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

30. rocznica powstania Radia Maryja. Specjalne przesłanie skierował prezydent i prezes PiS

8 grudnia 1991 roku po raz pierwszy w eterze można było usłyszeć sygnał Radia Maryja. "To ważna data w dziejach polskiej radiofonii i Kościoła katolickiego w Polsce" - napisał prezydent Andrzej Duda. "W 30. rocznicę powstania Radia Maryja dziękujemy Panu Bogu za rozgłośnię oraz pozostałe inicjatywy powstałe pod auspicjami toruńskich ojców redemptorystów. Dziękujemy Panu Bogu także za ten wielki dar, jakim jest dla nas osoba czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Ryzyka" - wskazał z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Radio Maryja prezydent Andrzej Duda Jarosław Kaczyński

"SOS dla Ziemi Świętej". Pomoc Kościołowi w Potrzebie apeluje o wsparcie chrześcijan z Betlejem

- Sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej staje się z dnia na dzień coraz gorsza. Od dwóch lat nie było tam pielgrzymów - alarmuje ks. Paweł Antosiak z polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Poprzez zakup figurek, szopek i innych dewocjonaliów wytwarzanych przez chrześcijan z Betlejem, można utrzymać na miejscu ok. 60 rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki wiara pomoc Betlejem Palestyna ŚWIAT

Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony 28 listopada godz. 09:00

Zapraszamy na wspólną wyprawę na poszukiwanie skarbu, ukrytego w pewnej szkatułce. Kluczem do niej jest słowo, które otworzy nam dostęp do różnych "niebieskich sekretów". Słuchajcie i bawcie się razem z nami, odkrywając przy tym najważniejsze tajniki naszej wiary. We wspólnocie siła, dołączcie więc do tego radosnego i ekspresyjnego grona, które szybko dojrzewa, pozostawiając wspaniałe owoce.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom religia Kościół wiara

Błogosławiony ksiądz Jan Franciszek Macha. Męczennik czasu wojny [POSŁUCHAJ]

Ksiądz Jan Franciszek Macha, zwany w rodzinie po śląsku Hanikiem pomagał wszystkim potrzebującym niezależnie od narodowości. – Ten wybór opierał się nie na jego osobistym patrzeniu na człowieka. On zawsze patrzył przez ewangelię, przez to, co głosił Chrystus – podkreśla ksiądz Adam Brzyszkowski, proboszcz parafii w Rudzie Śląskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka beatyfikacja religia II wojna światowa

Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony 21 listopada godz. 09:00

Zapraszamy na wspólną wyprawę na poszukiwanie skarbu, ukrytego w pewnej szkatułce. Kluczem do niej jest słowo, które otworzy nam dostęp do różnych "niebieskich sekretów". Słuchajcie i bawcie się razem z nami, odkrywając przy tym najważniejsze tajniki naszej wiary. We wspólnocie siła, dołączcie więc do tego radosnego i ekspresyjnego grona, które szybko dojrzewa, pozostawiając wspaniałe owoce.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom religia Kościół wiara

Kościół a Współczesność

W bieżącym roku przypada 175. rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Piusa IX. Jego pontyfikat naznaczony był konfliktem ze współczesnym mu światem. Jednak, na przestrzeni wieków, większość jego nauczania uległa dezaktualizacji, a dzisiejszy Kościół akceptuje odrzucane przez niego przekonania. W tym kontekście będziemy pytać o współczesne napięcia między Kościołem a współczesnością, a także o kwestię zmienności i niezmienności kościelnego nauczania.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Diecezjalne Dni Młodzieży. Bp Marek Solarczyk: to czas, aby dokonało się spotkanie z Chrystusem

Z okazji Dnia Młodzieży diecezji warszawsko-praskiej odbyła się msza święta, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Hasło tegorocznych obchodów to "Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś", nawiązujące do słów Jezusa wypowiedzianych do św. Pawła pod Damaszkiem. - To wyjątkowy czas, aby w życiu każdego z uczestników tej mszy św. dokonało się indywidualne spotkanie z Chrystusem - powiedział podczas homilii bp Marek Solarczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia Kościół młodzież

"Przypisano mu czyny, których nie popełnił". Tak wyglądał proces ks. Jana Machy przed niemieckim sądem

- Proces ks. Jana Machy przed niemieckim sądem w 1942 r. prowadzono tak, by wydać wyrok śmierci. Duchownemu przypisano również czyny, których nie popełnił - powiedziała prowadząca przed sześcioma laty śledztwo w sprawie śmierci księdza i jego współpracowników, prokurator pionu śledczego katowickiego IPN Ewa Koj. 
Zobacz więcej na temat:  księża-patrioci Kościół HISTORIA II wojna światowa POLSKA beatyfikacja społeczeństwo

Obchody Roku kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczysta gala na UKSW

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uroczystą galą zakończyły się oficjalne obchody roku patrona uczelni. Nagrodzono laureatów konkursów o prymasie - plastycznego, skierowanego do uczniów szkół podstawowych na Mazowszu, które noszą imię kard. Wyszyńskiego, oraz konkursu wiedzy o patronie uczelni dla studentów UKSW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Stefan Wyszyński historia Polski Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego szkolnictwo wyższe Kościół katolicki