Polskie Radio
Section05

cyberbezpieczeństwo

Bolesne konsekwencje kradzieży tożsamości. Jak się ustrzec?

Wiele firm i instytucji w całej Europie, a także USA, czy Indiach zmaga się ze skutkami wtorkowego cyberataku, do którego wykorzystany został wirus Petya. Blokuje on zainfekowane komputery, a za ich odblokowanie hakerzy domagają się okupu. To najlepiej pokazuje, że zagrożenia czyhające na nas w cyberprzestrzeni mogą nas sporo kosztować w świecie realnym. Jak się zatem przed nimi ustrzec?
Zobacz więcej na temat:  cyberzagrożenia cyberatak hakerzy haker GOSPODARKA Justyna Golonko Dominik Olędzki Dariusz Kwiatkowski

Cyberataki w Europie. Chaos coraz bardziej prawdopodobny?

- Oprogramowanie to zostało napisane tak, żeby atakować głównie korporacje. Gdy patrzymy na to jakie pliki są szyfrowane, to nie są to pliki prywatnych użytkowników. Bardzo dużo elementów wskazuje, że tutaj motywacją było szerzenie zamętu i sianie strachu, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo - mówi Marcin Lisicki z Deloitte Digital. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka cyberprzestępczość internet bezpieczeństwo w sieci komputery Ernest Zozuń

Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku

Coraz więcej państw zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że główne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa wiąże się z internetem i informatyką – podkreśla Moni Stern, dyrektor Checkmarx. Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Eksperci podkreślają, że często wykorzystują przy tym techniki socjotechniczne. Celem bardzo często stają się urządzenia mobilne, słabiej zabezpieczane niż komputery. Hakerzy chętnie sięgają po złośliwe oprogramowania.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberatak cyberzagrożenia hakerzy haker

Fala ataków hakerskich ominęła Polskę, ale to nie koniec

Ponad 200 tys. komputerów, 150 państw, 50 tys. dol. okupu, paraliż międzynarodowych korporacji, szpitali, instytucji rządowych i transportu – to bilans największej w dotychczasowej historii fali cyberataków, które hakerzy przeprowadzili w ubiegłym tygodniu za pomocą oprogramowania WannaCry. Eksperci nie mają wątpliwości, że w tym roku należy się spodziewać kolejnych tego typu zdarzeń.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberzagrożenia cyberatak hakerzy haker

"Brakuje koordynacji w sferze cyberbezpieczeństwa"

- Dziś można sobie zaprojektować znaczek pocztowy, samemu go wydrukować, nakleić na kopertę i wysłać. Można też napisać maila i zamiast go drukować i wkładać w kopertę, wysłać przez smarftona. Zostaje on wówczas wydrukowany w drukarni, a listonosz zanosi go w odpowiednie miejsce. Możemy też wysłać kartkę pocztową za pomocą smartfona – powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Usidus (Poczta Polska Usługi Cyfrowe). O zagrożeniach wynikających z cyfryzacji mówił z kolei Krzysztof Surgowt (Cryptomind).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Poczta Polska