Polskie Radio
Section05

Czesław Kiszczak

Rzecznik IPN o morderstwie Grzegorza Przemyka: był w nie zaangażowany cały aparat państwa

- Grzegorz Przemyk był z jednej strony przypadkową ofiarą, ale z drugiej komuniści dali tym morderstwem znak całej opozycji antykomunistycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk zbrodnie sowieckie komunizm PRL służba bezpieczeństwa Wojciech Jaruzelski IPN HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA historia Polski

"Pamiętajmy o tym, że zwyciężyliśmy". Tak o stanie wojennym mówił prezydent Lech Kaczyński

- To, co wydarzyło się 25 lat temu było potężnym ciosem, przekreśliło nasze nadzieje i wiarę milionów Polaków. Było niejako złamaniem kręgosłupa tej wspaniałej pokojowej rewolucji, jaką była "Solidarność". Było to ciosem ciężkim, ale "Solidarność" ten cios wytrzymała - mówił prezydent Lech Kaczyński w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński stan wojenny opozycja demokratyczna PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Solidarność

"To nie kwestia zemsty, ale sprawiedliwości". Bogusław Gołąb o rozliczaniu zbrodni stanu wojennego 

- Do dzisiaj Jaruzelski i jego podwładni nie zostali osądzeni za stan wojenny. Wielokrotnie wnioskowaliśmy, jako reprezentacja osób represjonowanych, żeby zdymisjonować tych zbrodniarzy wojennych. Do dzisiaj ci ludzie funkcjonują w historii, w glorii stopni wojskowych - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, opozycjonista w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Tadeusz Płużański kopalnia Wujek

"Jaruzelski i Kiszczak nigdy nie odpowiedzieli za tę zbrodnię". Sebastian Reńca o procesie górników kopalni "Wujek"

- O ile proces górników trwał siedem dni, to na wyrok skazujący funkcjonariuszy plutonu specjalnego musieliśmy czekać od 1989 roku, blisko dwie dekady. Generałowie Jaruzelski i Kiszczak nigdy nie odpowiedzieli za tę zbrodnię - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Reńca, IPN, dziennikarz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Tadeusz Płużański

"Żeby nie było śladów". Premiera filmu o zabójstwie Grzegorza Przemyka

"Bijcie tak, żeby nie było śladów" - takie rady dawali sobie milicjanci z posterunku przy ul. Jezuickiej na warszawskiej Starówce, gdzie 12 maja 1983 roku bestialsko skatowali Grzegorza Przemyka. 16 września wieczorem odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu - w reżyserii Jan P. Matuszyńskiego - opowiadającego historię śmierci 19-letniego maturzysty.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk Barbara Sadowska komunizm służba bezpieczeństwa PRL Wojciech Jaruzelski Jerzy Urban kino film polski

Msza upamiętni imieniny bł. księdza Popiełuszki. Jan Józef Kasprzyk: to był kapłan wiary i nadziei

- To był kapłan ogromnej wiary i ogromnej nadziei - mówi w dniu imienin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Sanktuarium Księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu upamiętni rocznicę imienin kapłana męczennika. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jerzy Popiełuszko PRL POLSKA

"Byliśmy wrogami systemu, i tak nas traktowano". Krzysztof Wyszkowski o powstaniu "Tygodnika Solidarność"

- Od pierwszego numeru Tygodnika był ogromne problemy z cenzurą, która nie zgadzała się właściwie na wszystko. Takie rzeczy jak Katyń były zakazane, to było coś niesamowitego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, b. sekretarz redakcji "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Krzysztof Świątek Solidarność

"Endekoesbecja". Historyk o Zjednoczeniu Patriotycznym "Grunwald"

 - Zjednoczenie Patriotyczne "Grunwald" odgrywało istotną rolę w pozycjonowaniu się ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Podczas rozmów z Zachodem ws. kredytów lub amnestii,  Jaruzelski odwoływał się do tej organizacji, że istnieje, że reprezentują ją działacze twardogłowi, twierdził, że musi lawirować. Faktycznie "Grunwald" był sterowany przez Jaruzelskiego i Kiszczaka. Jedną decyzją mogli ją rozwiązać. Nie robili tego, bo była im przydatna - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk Przemysław Gasztold-Seń. 
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm historia Polski Wojciech Jaruzelski Grunwald służba bezpieczeństwa Roman Dmowski

"Do dziś nie osądzono zbrodniarzy z czasów PRL". Andrzej Rozpłochowski o wprowadzeniu stanu wojennego

- Ofiary stanu wojenny obciążają nie tylko Jaruzelskiego i Kiszczaka, ale wszystkich, którzy pełnili wówczas kierownicze funkcje, wielu z nich do dzisiaj między nami żyje - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycyjny okresu PRL.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Michał Rachoń Andrzej Rozpłochowski

"W 1981 roku gra toczyła się o władzę". Piotr Dmitrowicz o wprowadzeniu stanu wojennego

- Gen. Jaruzelski zdawał sobie dokładnie sprawę, że albo zaprowadzi porządek, i to własnymi siłami, albo Moskwa postawi na kogoś innego. Jaruzelski grał na siebie, ale oczywiście pod ścisłą kontrolą Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk, dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski Piotr Dmitrowicz historia Polski

"Wypowiedziano wojnę Polakom". Piotr Dmitrowicz o wprowadzeniu stanu wojennego

-  To, co zrobił gen. Jaruzelski, pozbawiło nas nadziei i oddaliło od zmian na kolejne 10 lat. Jaruzelski ukradł ludziom 10 lat życia. Stan wojenny podciął nadzieję, która dopiero w połowie lat 80. zacznie powoli kiełkować, wraz z odradzającymi się strukturami Solidarności - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk, dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski Piotr Wąż Piotr Dmitrowicz

Prof. Wojciech Polak o skazaniu generałów SB: to symboliczna sprawiedliwość

- Jakaś sprawiedliwość została wymierzona, a z drugiej strony jest gorycz, bo potrzeba było na to 11 lat. Są też rzesze innych oficerów, którzy także powinni ponieść odpowiedzialność - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak z IPN. Odniósł się do wyroku ws. b. generałów SB. Gościem audycji był też Stanisław Szukała, szef słupskiej "Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny historia Polski PRL komunizm Solidarność służba bezpieczeństwa Wojciech Jaruzelski Antoni Trzmiel IPN