Polskie Radio
Section05

Czesław Kiszczak

50 kg dokumentów, czyli co kryła szafa Kiszczaka

16 lutego 2016 roku Maria Kiszczak, żona zmarłego rok wcześniej, współodpowiedzialnego za przygotowanie i wprowadzenie stanu wojennego w Polsce peerelowskiego generała Czesława Kiszczaka zaproponowała Łukaszowi Kamińskiemu, ówczesnemu prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej spotkanie. Wdowa po jednym z najważniejszych w PRL-u dygnitarzy miała dla szefa IPN niezwykłą propozycję.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa TW Bolek PRL historia Polski stan wojenny Maria Kiszczak POLSKA

Zarząd Ochrony Funkcjonariuszy - obce ciało w resorcie

O przestępczości zorganizowanej w PRL-u krążą legendy, w Polsce Ludowej był to temat tabu. Zarząd Ochrony Funkcjonariuszy, który zajmował się wyłapywaniem osób zajmujących się działalnością przestępczą wśród funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa powstał dopiero w 1984 roku. O przestępczości zorganizowanej w PRL-u oraz o ZOF mówił w audycji Kulisy Spraw dr Daniel Wicenty, p.o. naczelnika Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku, współautor książki „Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach 70-tych i 80-tych XX wieku”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL milicja MSW

"Hermaszewski jest nadal bohaterem Związku Sowieckiego"

- Prezydent miał bardzo dużo czasu na etapie procedowania tej ustawy, mógł zgłosić swoje uwagi czy wysłać swoich przedstawicieli kiedy ta sprawa była w toku. Nic takiego się nie wydarzyło – powiedział w audycji 24 Pytania historyk wojskowości dr Lech Kowalski. Prezydent Andrzej Duda w ub. tygodniu zawetował ustawę degradacyjną. M.in. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak nadal będą generałami.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jaruzelski Mirosław Hermaszewski prezydent PRL dekomunizacja komunizm Związek Sowiecki Lech Kowalski

Komentarze polityków po wecie prezydenta

Politycy komentowali w "Śniadaniu w Trójce" piątkową decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który zawetował ustawę degradacyjną. W audycji mówiono także o wizycie w Polsce Fransa Timmermansa (która będziem miała miejsce 9 kwietnia) oraz o przyszłości opozycji w kontekście zapowiedzi Donalda Tuska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Andrzej Duda Beata Michniewicz Grzegorz Długi Jarosław Kalinowski Ryszard Czarnecki Andrzej Halicki Katarzyna Lubnauer Krzysztof Łapiński stan wojenny Donald Tusk Wojciech Jaruzelski Frans Timmermans Komisja Europejska reforma sądownictwa

Sejm: Posłowie przyjęli tzw. ustawę degradacyjną

Sejm uchwalił tzw. ustawę degradacyjną. Zakłada ona możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". – To oddanie sprawiedliwości bohaterom polskiej wolności – powiedział w Sejmie szef MON Mariusz Błaszczak. O przyjętej przez Sejm ustawie degradacyjnej mówili w Debacie Dnia Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej i Piotr Nisztor z "Gazety Polskiej Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Jaruzelski okrągły stół

"Dzięki Żołnierzom Wyklętym mamy ogromną falę patriotyzmu"

– Na co dzień żyję historią Żołnierzy Wyklętych, którzy nie poddali się ani komunizmowi, ani nazizmowi i walczyli o niepodległą ojczyznę – powiedział Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15. W Polskim Radiu 24 rozmowa o kultywowaniu pamięci tych, którzy do końca wierzyli w suwerenne państwo polskie i skuteczną walkę z sowieckim okupantem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Tomasz Rzymkowski Żołnierze Wyklęci Wojciech Jaruzelski Kukiz'15 Polityka PR24