Polskie Radio
Section05

czytelnictwo

"Jak oni pracują", czyli arkana pracy polskich twórców

Andrzej Sapkowski siada do pisania o ósmej rano niczym urzędnik, Jerzy Pilch uważa, że wyłączanie telefonu to nadgorliwość. Katarzyna Bonda zanim zacznie pisać, tworzy całe pudła notatek, a Jacek Dehnel woli pracować spontanicznie. Tego, jakie nawyki w pracy mają polscy twórcy, dowiemy się z książki "Jak oni pracują". Jej autorka Agata Napiórska była gościem audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Sapkowski Jerzy Pilch Katarzyna Bonda literatura książki

"Zofia Posmysz wyprzedziła swoją epokę"

Zofia Posmysz – więźniarka Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Po wojnie była dziennikarką Polskiego Radia, autorką słuchowiska W Jezioranach. Swoje obozowe doświadczenie zamieniła w literaturę najwyższej próby. Jej szokującą "Pasażerkę" sfilmował Andrzej Munk. O Zofii Posmysz mówił w audycji Między Kropkami Michał Wójcik, autor wywiadu-rzeki z pisarką "Królestwo za mgłą".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zofia Posmysz Auschwitz II wojna światowa Holokaust książki literatura Polskie Radio

Kanon lektur po reformie edukacji. "Nie ma idealnej listy"

Minister edukacji narodowej - Anna Zalewska - podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego do 8-letnich szkół podstawowych. Jednym z elementów nowego programu nauczania jest odświeżona lista lektur dla klas IV-VIII. O tym, co powinno być ważne w kanonie lektur mówiła prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa książki szkoła podstawowa gimnazjum

Narodowe Czytanie 2017. Ostatni moment na wybór lektury

- Do 15 lutego jest czas, żeby wybrać lekturę, którą wszyscy przeczytamy 2 września tego roku. To od państwa - słuchaczy zależy, która z czterech proponowanych lektur będzie czytana podczas najbliższej edycji - przypominał minister Wojciechem Kolarski z Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak KULTURA Narodowe Czytanie Stefan Żeromski Stanisław Wyspiański Juliusz Słowacki Bolesław Prus Krzysztof Penderecki

Narodowe Czytanie 2017. "Po takie książki należy sięgać"

Do 15 lutego 2017 roku można wziąć udział w głosowaniu internetowym ws. wyboru lektury tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Wśród propozycji są "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiętnik Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Gościem Rozmowy Kulturalnej był podsekretarz stanu i minister ds. polityki kultury w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie prezydent Andrzej Duda książki