Polskie Radio
Section05

dekomunizacja

Czy jest opór przeciwko dekomunizacji nazw ulic?

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że złoży skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. dekomunizacji ulic w Warszawie. Chodzi o uchylenie przez sąd zarządzeń wojewody dot. zmian nazw ulic w związku ustawą dekomunizacyjną. O sprawie mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Michał Szpondrowski (Forum Młodych PiS), Jakub Drożdż (Młoda Prawica), Hubert Morawski (Młodzi Demokraci) i Artur Busz (Klub Młodych Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa

Nie dla ulicy Lecha Kaczyńskiego. Jest decyzja sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił 12 zarządzeń wojewody mazowieckiego z listopada zeszłego roku dotyczących zmian nazw stołecznych ulic. Między innymi została uchylona decyzja dotycząca zmiany nazwy alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie są prawomocne. Wojewoda mazowiecki, po zapoznaniu się z ich pisemnym uzasadnieniem, złoży skargi kasacyjne od wyroków - informuje biuro prasowe wojewody mazowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński sądownictwo

"Hermaszewski wiedział co robił, wchodząc do WRON"

„Konkluzja po spotkaniu ws. tzw. ustawy degradacyjnej jest taka, że ta sprawa nie będzie regulowana na poziomie ustawy; natomiast można rozmawiać o symbolicznym, za pomocą uchwały, ocenieniu osób i wydarzeń z przeszłości” - powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. O ustawie degradacyjnej mówił Polskim Radiu 24 Piotr Semka z „Do Rzeczy”, a także historyk dr Piotr Gontarczyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Mariusz Błaszczak wojsko Piotr Semka historia PRL stan wojenny Mirosław Hermaszewski

Romuald Szeremietiew: weto prezydenta roztropne

Sfinalizowanie umowy na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski oraz odblokowanie kontaktów na linii prezydent i szef MON to w opinii Romualda Szeremietiewa pierwsze znaki zmian dokonujących się w resorcie obrony. Były minister obrony narodowej był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Romuald Szeremietiew Andrzej Duda prezydent Patriot

"Hermaszewski jest nadal bohaterem Związku Sowieckiego"

- Prezydent miał bardzo dużo czasu na etapie procedowania tej ustawy, mógł zgłosić swoje uwagi czy wysłać swoich przedstawicieli kiedy ta sprawa była w toku. Nic takiego się nie wydarzyło – powiedział w audycji 24 Pytania historyk wojskowości dr Lech Kowalski. Prezydent Andrzej Duda w ub. tygodniu zawetował ustawę degradacyjną. M.in. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak nadal będą generałami.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jaruzelski Mirosław Hermaszewski prezydent Czesław Kiszczak PRL komunizm Związek Sowiecki Lech Kowalski

Ustawa degradacyjna zawetowana. Komentarze

– Człowiek po śmierci jest w innej rzeczywistości, jest przez kogoś innego rozliczany. Być może zatem wystarczyłoby rozliczenie tych osób przez historyków; ich jednoznaczna ocena – mówił w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. Na naszej antenie sprawę weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustawy degradacyjnej komentowali również Jakub Jałowiczor, publicysta, a także Maciej Chudkiewicz z „Tygodnika Solidarność”. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda wojsko komunizm prezydent Bogumił Łoziński

Tzw. ustawa degradacyjna zawetowana. Komentarze

Prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. ustawę degradacyjną. Zgodnie z jej założeniami stopni oficerskich i podoficerskich miałyby zostać pozbawione osoby, które będąc w organach bezpieczeństwa państwa, działały na rzecz podtrzymywania reżimu komunistycznego oraz na szkodę państwa polskiego. Decyzję prezydenta komentowali w Polskim Radiu 24 historyk, politolog prof. Andrzej Gil (Katolicki Uniwersytet Lubelski) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda prezydent weto Sejm komunizm wojsko

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej znika po 67 latach

W Legnicy zdemontowano Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Monument powstał w 1951 roku, przedstawiał żołnierzy polskiego i radzieckiego trzymających na rękach dziewczynkę. Jego rozbiórkę zarządzono na mocy ustawy dekomunizacyjnej. O efektach jej działania mówił w magazynie "Północ-Południe" Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Legnica Armia Czerwona pomniki

Legnica: rozebrano Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

67 lat, jeden miesiąc i 13 dni - tak długo stał na placu przed ratuszem w Legnicy Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, który wzbudzał emocje jeszcze zanim został odsłonięty i który do dziś dzieli mieszkańców Legnicy. O demontażu pomnika mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wojciech Polaki i Andrzej Andrzejewski (Radio Wrocław).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Legnica Armia Czerwona II wojna światowa pomniki