Polskie Radio
Section05

demokracja

Czy światu grozi odwrót liberalnej demokracji?

- Termin liberalna demokracja jest małżeństwem z rozsądku, a nie z miłości. Ten, kto kocha demokrację, musi to robić z umiarem. W książce "Demokracja liberalna w odwrocie" Joshua Kurlantzick zwraca uwagę, że mamy coraz więcej przykładów niedemokratycznych liberałów. Mamy rozpad tego małżeństwa. Liberalizm idzie w swoją stronę, a demokracją swoją - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Michał Kuź.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo

NASZ WYWIAD Indie. Głosuje miliard osób, wybory trwają tu 44 dni

- Pod wieloma względami to wybory "naj" - w największej demokracji świata, najdroższe i najdłuższe. Trwają 44 dni. Nie ma tam kart do głosowania. Głosuje około miliarda wyborców, od Himalajów, po dżunglę i pustynię - przekazał portalowi polskieradio24.pl dr Patryk Kugiel (PISM). Dodał, że stawką wyborów może być przyszłość demokracji w wymiarze globalnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Indie wybory parlamentarne opozycja Azja NASZ WYWIAD Pakistan malediwy Chiny Rosja

Prof. Chwedoruk: lepiej powołać o jedną komisję za dużo

- Lepiej powołać o jedną komisję za dużo, niż o jedną za mało - ocenił prof. Rafał Chwedoruk w programie "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia, omawiając ich prace. Politolog ocenił także współpracę partii koalicyjnych i sytuację polityczną w środowisku Zjednoczonej Prawicy, gdzie trwa walka o kontrolę nad procesem przekształceń politycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory samorządowe wybory samorządowe 2024 Krzysztof Grzesiowski polityka Rafał Chwedoruk

Artyści uwiedzeni przez totalitaryzm. "Wierzyli, że historia ma walor materialny"

Co sprawia, że Putin atakujący Ukrainę może liczyć na poparcie reżysera Olivera Stone'a, aktora Gerarda Depardieu czy muzyka Rogera Watersa? Za co podziwiali komunizm Ernest Hemingway i Jean-Paul Sartre? Dlaczego Jarosław Iwaszkiewicz stał się pupilem PRL-owskich władz? W kolejnym odcinku Historii żywej" rozmawialiśmy o ludziach kultury w służbie ideologii komunistycznej i nazistowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Jerzy Eisler Piotr Kofta Maciej Jastrzębski Gerard Depardieu totalitaryzm historia Polski II wojna światowa Rosja Władimir Putin Marlena Dietrich Oliver Stone Jerzy Andrzejewski Wiktor Woroszylski Władysław Broniewski Ernest Hemingway Jean Paul Sartre literatura

NASZ WYWIAD Rewolucja lutowa 1917. "Klucz do zagadki fiaska demokracji w Rosji"

107 lat temu, 8 marca (23 lutego wg kalendarza juliańskiego) 1917 roku, rozpoczęła się rewolucja lutowa. - Bez badań nad rewolucją lutową nie sposób zakończyć szaleństwa, którego jesteśmy teraz świadkami – ocenia dr Michał Patryk Sadłowski, historyk państwa i prawa, autor książki "Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917". 
Zobacz więcej na temat:  Rosja bolszewicy rewolucja październikowa 1917 Mikołaj II ZSRR

Odczłowieczanie z powodu poglądów. Są wyniki badań

Polscy naukowcy zbadali poziom dehumanizacji osób o odmiennych poglądach. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, wyborcy Zjednoczonej Prawicy są silniej "odczłowieczani" przez wyborców Koalicji Obywatelskiej, aniżeli wyborcy KO są dehumanizowani przez wyborców ZP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo koalicja obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Polska Akademia Nauk lewica Konfederacja