Polskie Radio
Section05

Dominik Hejj

Wybory na Węgrzech przedłużone. Będzie rekord frekwencji?

Głosowanie w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech zostało przedłużone do godz. 21. Nie wiadomo kiedy będą znane wstępne wyniki. Frekwencja z godz. 18.30 wyniosła 68,13 proc. Mówił o tym w audycji Świat w Powiększeniu specjalny wysłannik Polskiego Radia Piotr Pogorzelski. Gościem Polskiego Radia 24 był także hungarysta dr Dominik Hejj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry wybory parlamentarne Fidesz Viktor Orban Piotr Pogorzelski

"Węgry to kraj, który zastanawia się nad swoją nową tożsamością"

Węgierscy wyborcy, którzy o godz. 19, czyli w porze zamknięcia lokali wyborczych, wciąż będą stali w kolejce, będą mogli oddać głos - zapewniła w niedzielę przewodnicząca Narodowego Biura Wyborczego Ilona Palffy na konferencji prasowej w Budapeszcie. Odbywające się na Węgrzech wybory parlamentarne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, frekwencja jest wysoka, a przed lokalmi wyborczymi tworzą się kolejki. Co obiecują politycy, na czym zależy Węgrom - o tym mówili w radiowej Jedynce goście "Wyszehradia".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Węgry wybory parlamentarne Michał Żakowski Piotr Pogorzelski

Wybory na Węgrzech. Frekwencja przekroczyła 50 proc.

Węgrzy licznie biorą udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych, które przesądzą, czy Koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) będzie rządzić przez trzecią z rzędu kadencję. Przed niektórymi lokalami wyborczymi ustawiają się kolejki. O frekwencji, a także o kampanii i szansach Fideszu na zwycięstwo, mówili w Polskim Radiu 24 hugaryści prof. Maciej Szymanowski i Dominik Hejj, a także Jarosław Guzy - ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry wybory parlamentarne Fidesz Viktor Orban

"Kaczyński i Morawiecki udzielili jasnego poparcia Orbanowi"

W Budapeszcie odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. premierzy Polski i Węgier – Mateusz Morawiecki i Viktor Orban – a także prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. W Polskiego Radiu 24 komentarze politologów dra Andrzeja Anusza i Dominika Hejja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Jarosław Kaczyński Budapeszt Viktor Orban Smoleńsk Węgry Andrzej Anusz

Wybory na Węgrzech. Fidesz straci większość konstytucyjną?

- Stawką tych wyborów jest w zasadzie to, czy Fideszowi uda się po raz kolejny, już trzeci z rzędu, uzyskać większość konstytucyjną, czy też nie. Te wybory o tyle są nieprzewidywalne, że do końca nie wiemy, jaki rezultat uda się uzyskać siłom opozycyjnym - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Dominik Hejj (kropka.hu).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Bohdan Szklarski Węgry wybory Viktor Orban Stany Zjednoczone Donald Trump Rosja Fidesz

Polityka migracyjna Węgier. "Coraz więcej pytań"

Zdaniem prawicowej partii Jobbik polityka Viktora Orbana to “kombinatorstwo stulecia”. Chodzi o domniemane potajemne przyjmowanie uchodźców przy jednoczesnym głoszeniu polityki antyimigracyjnej. Kristóf Altusz, zastępca sekretarza stanu w MSZ Węgier udzielił wywiadu „Times of Malta”, z którego wynika, że antyimigracyjna retoryka Orbana to zasłona dymna. O polityce zagranicznej Węgier mówił w audycji Północ-Południe politolog dr Dominik Hejj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry uchodźcy imigranci w Europie Unia Europejska

UE: rozprawa ws. przymusowego przyjmowania uchodźców

Przedstawiciele Słowacji, Węgier i Polski skrytykowali w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję krajów członkowskich o przymusowym przyjmowaniu uchodźców. W Luksemburgu trwa pierwsza rozprawa w związku ze skargami rządów w Bratysławie i Budapeszcie na decyzję z września 2015 roku, popartymi przez władze w Warszawie. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Dominikiem Hejjem, hungarystą i politologiem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uchodźcy imigranci w Europie Słowacja Węgry Unia Europejska Komisja Europejska

Węgry: kampania przeciwko Sorosowi

Na Węgrzech uchwalono nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, która wprowadza dodatkowe wymagania dla uczelni działających w tym kraju, a akredytowanych również za granicą. Rząd twierdzi, że nowela jedynie porządkuje funkcjonowanie „uczelni zagranicznych”, ale w praktyce zmiany dotyczą głównie Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU) w Budapeszcie. Władze CEU podkreślają, że de facto uniemożliwi to uczelni dalsze funkcjonowanie. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił politolog dr Dominik Hejj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry george soros ngo